هرم یادگیری

هرم یادگیری

افزایش تعداد ورودی وب سایت شما از گوگل فقط با تولید محتوای هدفمند ممکن است

این یک راهکارقطعی و همیشگی است

در این مقاله قصد داریم به هرم یادگیری بپردازیم.

یک مسائل مهمی که در تمامی سن ها افراد درگیر آن هستند مسئله یادگیری می باشد ، این یادگیری می تواند برای ورزش ، زبان و . . . هر علم دیگری باشد ، اما گاهی افراد باید در زمان بسیار کوتاهی توانای یادگیری خود را بالا ببرید .

ما برای اینکه توان یادگیری خود را بالا ببرید نیاز دارید که از ذهن خود مراقبت کنید ، در نظر بگیرید شما می خواهید از یک چاه آب بردارید حال اگر این سطل سوراخ باشد خیلی از آب ها به هدر می رود ذهن شما دقیقا مانند این سطل می مانند که باید از آن مراقبت کنید که اطلاعاتی که در ذهنتان می باشد فراموش نشود . یکی از بدترین روش های یادگیری این است که توقع داشته باشید که از طریق سخنرانی آموزش های لازم را یاد بگیرید شما از این طریق فقط ممکن است یک سری اطلاعات مهم را سرسری گوش دهید و از آن بگذرید .

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم

هرم یادگیری چیست ؟

نکات مهم برای یادگیری چیست ؟

منحنی فراموشی چیست ؟

[/stextbox]

هرم یادگیری
هرم یادگیری

هرم یادگیری

هرم یادگیری یا مخروط یادگیری یکی از شیوه های یادگیری می باشد این وش در آزمایشگاه معتبر ملی ایجاد شده است . طی تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که دانش آموزان و دانشجویان تنها ده درصد در مدارس و دانشگاه ها یاد می گیرند ، به همین دلیل چند سال پیش ادگار هرم یادگیری را اختراع کرد و در آن مراحل یادگیری را مشخص کرد این گام ها به صورت زیر می باشد:

هرم یادگیری
هرم یادگیری

آموزش کلاسیک مدرسه :

این آموزش معمولا در نوک هرم قرار می گیرد 5 درصد این آموزش ها از دوران مدرسه و یا دانشگاه در ذهن ها می ماند .

مطالعه :

در رده دوم هرم شما می توانید حدود ده درصد از طریق مطالعه مقالات و کتاب مطالب را در ذهن خود حفظ کنید .

رسانه ها :

در رده سوم شما می توانید از طریق فیلم و اپلیکیشن های آموزشی 20 درصد از مطالب را یاد و در ذهن خود حک کنید .

نمایش :

در رده چهارم شما می توانید حدود سی درصد از مطالب را از طریق اثبات و یا نمایش در ذهن خود یاد بگیرید .

آموزش های جمعی :

در رده پنجم قرار دارد که حدود 50 درصد مطالب از طریق بحث های جمعی و یا آموزش های گروهی در ذهن می ماند .

تمرین :

تمرین در رده ششم قرار دارد که حدود 75 درصد مطالبی که از طریق تمرین تکرار می شود در ذهن ها می ماند .

آموزش مستقیم :

آموزش مستقیم در رده آخر و بیشترین سهم را در یادگیری دارد این سهم حدود 90 درصد می باشد ، این آموزش معمولا توسط استاد به صورت مستقیم به فرد داده می شود به همین دلیل به صورت ماندگار در ذهن می ماند . روش دیگری که برای آموزش مستقیم وجود دارد ، روش آموزش دادن به دیگران می باشد .

نکات مهم برای یادگیری

همانطور که می دانید بیشتر روش ها آموزشی برای یادگیری منسوخ شده است و یا اگر تاثیری داشته باشد خیلی سریع از بین می رود . خود فرد باید تلاش خود را برای آموزش ها بالا ببرید به این صورت که اگر قرار است شما زبان یاد بگیرید تنها به برنامه زبانی که در موبایل خود دارید بسنده نکنید و سعی کنید در کنار آن از فیلم های زبان اصلی استفاده کنید و خودتان سعی کنید در جلسات بحث های آزاد شرکت کنید و صحبت کنید .

یا اگر قرار است که بدنی فرم گرفته و ورزشکاری داشته باشید نیازی نیست که مدت ها زمان خود را برای فیلم های ورزشی و تمرینات ورزشی ببینید بهتر است به باشگاه بروید زیر نظر یک مربی خبره ورزش کنید . تمام این نکات برای یادگیری نشان دهنده این است که اولین قدم فرد بخواهد و هدف خود را مشخص کند و بعد از آن شروع به تلاش کند .

نکات مهم برای یادگیری
نکات مهم برای یادگیری

گاهی فرد قبل  از یادگیری هزاران دلیل می آورد که تکراری ترین آنها نبود پول و وقت می باشد ، تمامی این مسائل درست است اما می توان با یک برنامه ریزی دقیق به تمامی هدف های خود برسید .

اگر بخواهید کمبود وقت را بهانه کنید هیچ گاه نمی توانید به هدف خود برسید زیرا تمامی افراد موفق که از صفر شروع کرده اند همان زمان بیست و چهار ساعته در روز را داشته اند و هیچگاه بهانه ای برای کم کاری خود نیاوردند . یکی از نکات مهم در یادگیری این است که هیچ آموزش حرفه ای و دقیقی به صورت رایگان در اختیار کسی قرار نمی گیرد پس سعی کنید کمی از هزینه های غیر ضروری زندگی تان بزنید و برای حرفه و یا آموزشی که دوست دارید هزینه کنید قطعا از این راه می توانید به درآمد برسید .

منحنی فراموشی

منحنی فراموشی ابینگهاوس یکی از معروف ترین نظریه های در زمینه فراموشی می باشد اما این نظریه کمی قدیمی شده ات و به طبع با گذشت زمان دیگر اعتبار گذشته خود را ندارد اما طی تحقیقات انجام شده دریکی از دانشگاههای معتبر آلمان در سال 2015 در خصوص فراموشی به این نتیجه رسیده اند که اگر تمامی شرایط مانند شرایط زیر :

  • استاد کاملا مسلط و خبره باشد و بدون هیچگونه پیچیدگی مطالب را توضیح دهد .
  • تمامی امکانات درون کلاس چه از لحاظ نور و دما چه از نظر وسایل کمک آموزشی در حد عالی و استاندارد باشد .
  • دانشجو بدون هیچ گونه حواس پرتی و با تسلط کامل به مباحث گوش دهد و در صورت نیاز از مطالب نت برداری کند .
منحنی فراموشی
منحنی فراموشی

با توجه به شرایط بالا احتمال یادگیری 95 درصد افزایش می یابد حال اگر مرور مطالب را به سه ساعت بعد از کلاس موکول کنید احتمال فراموشی تا 50 درصد افزایش می یابد حال اگر مطالب را یک روز بعد مرور کنید احتمال دارد 80 درصد و اگر یک هفته بعد مرور کنید احتمال دارد  95 درصد مطالب را فراموش کنید و اگر این روند ادامه داشته باشد احتمال دارد بعد از یک ماه به این نتیجه برسید که حتی اسمی از استاد و مطالب بیان شده در آن سخنرانی را به خاطر ندارید .

نتیجه گیری :

یکی از روش های یادگیر هرم یادگیری می باشد که اگر تمامی این مراحل با دقت انجام شود احتمال به خاطر سپردن مطالب در آن زیاد می شود .

 

مشاوره سئو و تولید محتوا 09120647344

افزایش تعداد ورودی وب سایت شما از گوگل فقط با تولید محتوای هدفمند ممکن است

این یک راهکارقطعی و همیشگی است

امتیاز مقاله:
4.5/5

قیمت های ما به حدی بهینه است که بسیاری از وب سایت و شرکت های همکار تولید محتوای خود را به ما می سپارند.

جهت سفارش تولید محتوا و مشاوره رایگان در مورد استراتژی محتوا با ما در تماس باشید. 

نتیجه صد درصد تضمین شده است 

 

با یک کلیک تماس بگیرید