ارور 503

ارور 503

افزایش تعداد ورودی وب سایت شما از گوگل فقط با تولید محتوای هدفمند ممکن است

این یک راهکارقطعی و همیشگی است

در این مقاله قصد داریم درباره ارور 503 بنویسیم. ابتدا با واژه ارور یا خطا آشنا می­شویم، سپس توضیح مختصری از ارورها می­دهیم. بعد آن به صورت کامل­ تر ارور 503 را باز می­کنیم و در نهایت به روش رفع آن می­پردازیم. با ما همراه باشید.

ارور 503
ارور 503

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

ارور 503 به چه معناست؟

هنگام کار با اینترنت ممکن است با چه ارورهایی روبرو شویم؟

ارور 503 چیست؟

راه ­های رفع مشکل ارور 503 چیست؟

[/stextbox]

 

آشنایی با ارور

ارور 503 از ارورهایی­ست که هنگام کار با اینترنت ممکن است با آن مواجه شوید. ارور 503 چیست؟ خب برای آشنایی با آن و مشکلاتی که برایمان ایجاد می­کند، بهتر است با ارور­ها و علت به وجود آمدن آنها آشنا شویم. ارور (Error) به معنی خطا و اشتباه است. اگر شما در استفاده از کامپیوتر و اینترنت مسیر اشتباهی را طی کنید یا از طرفِ خودِ سیستم یا شبکه و اینترنت، دسترسی شما با اختلال مواجه شود؛ اصطلاحا از واژه «ارور» برای بیان این مسئله استفاده می­شود.

بعضی از ارورها ممکن است به دلیل اشتباه کاربر اتفاق افتاده باشد. اگر خطایی که با آن روبرو شده­اید از این نوع خطا باشد، احتمال دارد که شما بتوانید آن را برطرف کنید؛ اما خطاهایی هستند که علت به وجود آمدنشان شما نیستید. این خطاها ممکن است از طرف سرور باشد. اگر نوع خطا از این گونه باشد، رفع مشکل آن در اختیار شما نیست. خب در ادامه با این دو دسته­ بندی بیشتر آشنا می­شویم.

 

ارورهایی که هنگام کار با اینترنت رخ می­دهند

خطاها را به دو دسته کلی 4XX و 5XX دسته­ بندی می­کنند. این اعداد به این معنی­ست که ابتدای خطاهایی که می­بینید 4 یا 5 است و شما بعد از آنها دو عدد دیگر می­بینید. این اعداد نشان­دهنده خطایی­ست که با آن مواجه شده ­اید. خطاهایی که ابتدای آنها با 4 شروع شده است، خطاهایی هستند که علت به وجود آمدنشان اشتباه شماست. مثلا آدرس اشتباه تایپ کرده­اید. خطاهایی که شروع انها با 5 است از طرف سرور ایجاد شده است و خب طبیعتاً برای رفع مشکل آن کار چندانی از شما ساخته نیست.

ارورهایی که هنگام کار با اینترنت رخ می­دهند
ارورهایی که هنگام کار با اینترنت رخ می­دهند

خطاهای دسته 4XX شامل: 400، 401، 403، 404، 408 و 410 است. خطاهای گروه 5XX هم شامل: 500، 502، 503 و 504 می­باشد. خطاها را به صورت مختصر بیان می­کنیم و روش حل آنها را توضیح می­دهیم.

خطای 400:

این خطا، خطای Bad Request یا درخواست اشتباه و نامناسب است. اگر آدرسی را به اشتباه وارد کنید یا به هر دلیل دیگری برای مرورگر قابل فهم باشد، پیام خطای 4000 را نشان می­دهد. برای رفع این مشکل می­توانید راه ­های زیر را امتحان کنید.

صفحه را با زدن کلید F5 رفرش (refresh) کنید.

آدرس را بررسی و در صورت اشتباه بودن مجدد آن را وارد کنید.

محتوایی را که می­خواهید از موتور جستجو، پیگیری کنید. شاید ان چیزی که شما به دنبالش هستید در سایت وجود داشته باشد اما ادرسی که تایپ کرده­اید ایراد داشته باشد.

کش و کوکی­ های قدیمی ذخیره شده در مرورگر را پاک کنید.

خطای 401:

Authorization Required در سایت­هایی نشان داده می­شود که برای ورود به آنها نیاز یوزر و پسوورد است. یعنی این سایت­ها ثبت­نامی بوده و باید یوزر و پسوورد معتبر داشته باشید. پس ثبت نام کردن و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور این مشکل را حل می­کند.

خطای 401:
خطای 401:

خطای 403:

ارور 403 ارور Forbidden است یعنی به هر دلیلی دسترسی شما به این سایت ممنوع است. ممکن است فیلتر باشد یا مدیریت سایت به هر دلیلی، دسترسی کاربران عمومی را محدود کرده باشد. تفاوت این ارور با ارور قبلی در این است که در این خطا، ممنوعیت ورود با داشتن یوزر یا پسوورد هم برطرف نمی­شود. روش­هایی برای رفع این ارور موارد زیر می­باشد.

خطای 404:

این خطا که شما را با صفحه Not Found روبرو می­کند، یعنی صفحه مورد نظر شما یافت نشد. اگر صفحه­ای که آن را جستجو کرده­اید وجود نداشته باشد یا آدرس را اشتباه وارد کرده باشید با این خطا روبرو می­شوید. کارشناسان سئو معتقدند که این خطا عاملی برای پایین آمدن رتبه سایت می­شود

اما گوگل این نظریه را قبول ندارد و می­گوید با وجود این خطا، باز هم مشکلی برای رتبه سایت ایجاد نمی­شود. در هر حال کاری که شما می­توانید انجام دهید این است که آدرس­های نامعتبرتان را حذف کنید و آدرس­های جدید را بارگذاری کنید. همچنین لینک­هایی که از سایت­های دیگر می­باشد اصلاح نماید.

خطای 408:

خطای 408 که خطای پایان زمان درخواستی­ست (Request Time Out) وقتی به وجود می­آید که از طرف سرور، مرورگر شما قطع می­شود. علت این واکنش این است که از طرف مرورگر شما درخواست در زمان معین به سرور نرسیده است. بنابراین سرور درخواست را قطع می­کند. دلیل دیگر این اتفاق می­تواند حجم بالای پردازش باشد.

خطای 410:

خطای Gone یا 410 خطایی­ست که به ما می­گوید آدرس درخواستی ما وجود ندارد. این خطا به نوعی شبیه  خطای 404 است اما تفاوتش در این است که در 404 ممکن است آدرس اشتباه باشد یا به لینک دیگری منتقل شده باشد اما خطای 410 موقعی نشان داده می­شود که آدرس و منبع درخواستی برای همیشه حذف شده باشد.

خطای 500:

این خطا خطای داخلی سرور است که شما بعد از وارد کردن سایت مورد نظرتان با عنوانInternet Server Error روبرو می­شوید. این خطا یعنی از سمت سرور مشکلی برای نشان دادن سایت وجود دارد این خطا خود به خود برطرف نمی­شود و شما باید کوکی­ها و کش­ ها را بررسی کنید و مرورگرتان را بسته و مجدد باز نمایید.

اگر صاحب سایتی هستید و این مشکل برای سایت­تان ایجاد شده است، قبل از اینکه از پشتیبان سایت و هاست­تان بخواهید این موضوع را پیگیری کند، خودتان می­توانید از وب­مستر گوگل مشکل را نگاهی بیندازید یا پلاگین­هایی را که روی مرورگرتان نصب کرده­اید بررسی کنید. در این صورت ممکن است بتوانید خودتان این مشکل را حل کنید.

خطای 502:

این خطا نیز خطای عدم پاسخگویی از سمت سرور است که Bad Gateway را به ما نشان می­دهد. یک سری سرور وجود دارد که نقش واسط و میانی دارند و وقتی این سرورها از سرور بالادستی خود پاسخ درستی دریافت نمی­کنند، به عنوان خطا به کاربر نشان داده می­شود. رفع این خطا در حیطه اختیار شما نیست اما ممکن است با چند بار درخواست آدرس و منبعی که به دنبال آن هستید، این خطا رفع شود.

خطای 503:

این خطا، خطای Service Temporarily Unavailable یا سرویس خارج از دسترس است. به دلیل حجم ترافیک بالا امکان بروز این خطا وجود دارد. اگر چه این خطا موقتی­ست و با گذشت زمان رفع می­شود اما همین خطای موقتی تاثیر منفی بر روی رتبه سایت می­گذارد. به همین دلیل صاحبان سایت باید آشنایی و دانش کافی نسبت به این خطا داشته باشند که ما در ادامه و پس از توضیح مختصر همه خطاها، این خطا را به صورت مبسوط توضیح خواهیم داد.

خطای 503:
خطای 503:

 

خطای 504:

پایان حداکثر دروازه میانی یا Gateway Time Out، خطایی­ست که زمانی پیش می­آید که ارتباط سرورهای میانی با سرورهای بالاتر قطع شود. این خطا به خطای 408 کمی شباهت دارد با این تفاوت که خطای 408 به علت دیر ارسال شدن درخواست از طرف مرورگر است و در این مورد بین سرورها که در حیطه اختیار ما نیستند. اگر به شبکه دسترسی داشته باشید می­توانید این مشکل را حل کنید.

 

ارور 503

همان طور که به طور مختصر توضیح دادیم، خطای 503 که خطای Service Temporarily Unavailable می­باشد، یک خطای موقتی­ست که وجودش برای سئوی سایت مضر است. این خطا به معنی عدم دسترسی سرورهای میانی به بالادستی می­باشد. یعنی سیستم توانایی پاسخگویی به درخواست شما را ندارد. خطای 503 در مواقعی که شما در حال آپدیت کردن پلاگین­ های سایت­تان یا قالب وبسایت ­تان که تحت وردپرس است، هستید هم ممکن است نشان داده شود.

ارور 503
ارور 503

 

این خطا، در این مواقع بد نیست اما بهتر است صفحات اصلی سایت­تان را رصد کنید تا در صورت بروز چنین مشکلی برای آنها، به سرعت آنها را رفع کنید تا بر ترافیک سایت­تان تأثیر منفی نگذارد. این خطا با جملات زیر در صفحه نمایش داده می­شود:

503 Error /HTTP 503 /HTTP Error 503/ HTTP Server Error 503/ 503 Service Unavailable/ Http/1.1 Service Unavailable/ Error 503 Service Unavailable/ Service Unavailable – DNS Failure/ 503 Service Temporarily Unavailable

البته شما می­توانید صفحه نمایش دهنده خطای 503 را مثل تمام خطاها شخصی­سازی کنید و آن چه را که مطابق میلتان است برای نمایش این خطا قرار دهید.

خطای 503 در هر مرورگر و هر سیستم عاملی امکان بروز دارد. اگر از سرویس دهنده ­های خاص مثل مایکروسافت IIS استفاده می­کنید، ممکن است عدد دیگری بعد از 503 استفاده شود که نشان دهنده توضیحاتی برای خطاست. یعنی یک راهنماست. مثلا 503.2 به این معنی است که درخواست­های همزمان زیاد بوده و برای ورود شما مشکل ایجاد شده است. خب اکنون که با این خطا و نحوه بروز آن و مشکلاتی که برایمان به وجود می­آورد آشنا شدیم، بهتر است بدانیم چگونه این خطا را باید رفع کنیم.

 

راه حل مشکل خطای 503

همان طور که قبلا اشاره کردیم خطای 503 از سمت سرور است اما ممکن است مشکلاتی در سیستم شما باشد که عامل بروز این خطا باشد. اگر چه احتمالش بالا نیست اما بهتر است نکاتی که به رفع این موضوع کمک می­کند هم توجه کنیم. ابتدا راه حل­هایی را که کاربر می­تواند برای حل این مشکل به کار ببندد توضیح می­دهیم و سپس راه حل­ها را از سمت سرور.

راه حل ­ها از سمت کاربر

یکی از راه­ ها رفرش کردن یا بازیابی مجدد صفحه با فشردن کلید F5 هست. امکان دارد خطا رفع شود اما نکته مهمی که باید یادآور شویم این است که این راه حل را در صفحات پرداخت الکترونیکی استفاده نکنید. چون ممکن است پول از حساب شما کم شود و به شما نشان داده نشود.

شما می­توانید با گرفتن عکس از صفحه با ادمین سایت ارتباط بگیرید که از نظر مالی هم متضرر نشوید. راه دوم این است که اینترنت و مودم و همچنین کامپیوتر خود را مجدد راه ­اندازی کنید. ممکن است مشکل حل شود.

ارتباط گیری با پشتیبان سایت

راه حل بعدی تماس و ارتباط گیری با پشتیبان سایت است. شما با این کار به مدیران سایت اطلاع ­رسانی می­کنید که چنین مشکلی برای سایت به وجود آمده است. در سایت­ های مختلف و بزرگی مثل توییتر، فیسبوک و آمازون وقتی همچین مشکلی برای سایت به وجود بیاید با هشتگ­هایی مثل #amazondown یا #facebookdown و … درباره این موضوع بحث­ های زیادی می­شود و شما می­توانید با جستجو و پیگیری این هشتگ­ها، مشکل خود را حل کنید.

دسترسی سایت را برای دیگر کاربران بررسی کنید. یعنی اینکه بدانید این سایت فقط برای شما خارج از دسترس است و نمی­توانید آن را ببینید یا دیگر کاربران هم با همین مشکل مواجه ­اند.

برای این بررسی سایت ­هایی وجود دارد که می­توانید با وارد کردن آدرس مورد نظرتان در آن سایت­ ها و گزارشی که برای شما نشان می­دهد، متوجه شوید که آدرس بالا می­آید یا نه. البته اگر بگوید که بالا می­آید و فقط شما با این خطا روبرو شده­اید، این احتمال قوی می­شود که مسئله از جانب شما و سیستم­تان است.

در نهایت صبر بهترین راه چاره است. شما می­توانید برای حل مشکل سایتی که با ارور 503 مواجه شده است، صبر کنید و منتظز بمانید تا مشکل از سمت سرور حل شود.

 

راه حل از طرف سرور

با وجود اینکه سرویس دهنده­ های زیادی وجود دارند که وب را پشتیبانی کنند اما وقتی خطای 503 برای سایت شما اتفاق می­افتد، مسیر مستقیم و آسانی برای رفع مشکل شما وجود ندارد. یک سری موارد را که از طرف کاربر قابل انجام است گفتیم و می­توان امیدوار بود مشکل حل شود اما به عنوان مدیر سایت که نگران موقعیت آن هستید به دنبال راه های بهتری هستید.

راه حل از طرف سرور
راه حل از طرف سرور

یکی از مسائلی که ممکن است برای شما پیش بیاید و هم خوب است و هم بد؛ این است که به طور اتفاقی سایت شما با مخاطبان زیادی روبرو شود و پرطرفدار شوید. این موضوع باعث ایجاد خطای 503 برای شما شده است. در این شرایط به دلیل اشغال زیادی سرور، ممکن است اگر شما PHP سایت­تان را به نسخه ­های بالاتر به روز رسانی کنید، سرورتان بهتر شود. در نسخه ­های جدید PHP، به خاطر تغییراتی که در جهت بهبود آن انجام گرفته است، توصیه می­شود که آخرین نسخه آن را روی سایت­تان به کار ببرید.

به دلایل گفته شده فوق، برنامه و افزونه­ های سایت­تان را نیز به روزرسانی کنید چون هر به روزرسانی و نسخه جدید، به بهبود کمک کرده و تغییرات مناسبی را در مقایسه با نسخه ­های قبل مشاهده می­کنیم. این آپدیت­ها در راستای رفع این خطا و یا جلوگیری از به وجود آمدن آن موثر است.

نظرات را صفحه ­بندی کنید

از دیگر کارهایی که می­توانید برای کمتر کردن مشغولیت سرور سایت­تان انجام بدهید این است که قسمت کامنت یا نظراتتان را صفحه ­بندی کنید. اگر از قالب ­های وردپرس استفاده می­کنید، این کار بسیار راحت خواهد بود. این نکته را یادآور می­شوم که اگر وردپرس یا جوملا را برای کارتان انتخاب کرده ­اید، پلاگین ­هایی را که چندان مورد استفاده نیستند، غیرفعال نگه دارید.

برخی پلاگین ­ها هستند که اگر فعال باشند مناسب سرور نیستند. به عنوان مثال پلاگین­ های آماری. توصیه ما این است که به جای استفاده از افزونه ­ها برای به دست آوردن آمار و آنالیز کردن، از اطلاعات دیتابیس که خارج از سایت هستند استفاده کنید. از این نمونه می­توان گوگل آنالیتیکس را اشاره کرد.

روش بعدی که می­توانید برای رفع مشکل ارور 503 در وردپرس و جوملا به کار ببرید این است که به طور موقتی قالب­های پیش فرض را استفاده کنید. این به این معنی­ست که قالبی را که تا قبل از این استفاده می­کردید، غیرفعال کنید و قالب ­های ساده را فعال.

مشکل از قالب قبلی

اگر خطای 503 که قبل تغییر قالب داشتید، رفع شد، مشکل از قالب قبلی شما بوده است یا این که حجم آن زیاد بوده است. همچنین گاهی تداخل بین خود پلاگین­ ها با هم یا تداخلشان با قالب­ ها این مشکل را به وجود می­آورد. در این مرحله شما باید پلاگین­ ها را به ترتیب و تک تک فعال و غیرفعال کنید تا بدانید اشکال از کدام پلاگین است.

به طور کلی شما باید فشار را از روی سرور بردارید. تمام راه های توضیح داده شده تا الان هم در همین راستا بوده است. برای اینکه راندمان سرورهای وب را بالا ببرید، اطلاعات را کش کنید. در نهایت اینکه اگر می­خواهید بر روی ارورهای گروه 5XX کار کنید و نظارت مداوم داشته باشید، به شما توصیه می­کنیم که وبسایت خود را در سرچ کنسول (Search Console) گوگل قرار دهید. شیوه استفاده از سرچ کنسول را با جستجو در سایت­ های مختلف می­توانید یاد بگیرید.

 

نتیجه ­گیری

هنگام کار با اینترنت یا کامپیوتر، به طور عمومی خطاهایی ممکن است رخ دهد و هر کس که با سیستم و اینترنت کار می­کند، بدون شک حئاقل یک بار با خطا مواجه شده است. مسئله ما در این مقاله خطاهایی که برای کامپیوتر رخ می­دهد نیست. ما خطاهایی را بررسی می­کنیم که هنگام کار با اینترنت بروز می­کند و به طور خاص روی خطای 503 کار می­کنیم، با آن آشنا شده و راه ­های حل کردنش را یاد می­گیریم.

خطاهایی که هنگام کار با اینترنت رخ می­دهند به طور کلی به دو دسته 4XX و 5XX دسته ­بندی می­شوند. حال این اعداد نشان­ دهنده چه موضوعی هستند و چگونه ما را راهنمایی می­کنند؟ خطاهای گروه 4XX، خطاهایی هستند که توسط خود کابر به وجود آمده و برای رفع آنها خود او باید اقدام کند؛ اما خطاهای دسته 5XX خطاهایی هستند که معمولا مشکل از سمت کاربر نیست. اگر چه کاربر هم می­تواند روش ­هایی را به کار ببندد که خطاهای دسته 5XX را حل کند اما عموما باید از طرف نت و شبکه مشکل آن حل شود.

خب حال که دانستیم عدد موجود در کدها به چه معناست این را توضیح می­دهیم که دو x بعدی هم در کدها، با عدد جایگزین می­شوند که هر عدد نشان دهنده نوع آن خطای خاص است. مثلا خطای 400 یعنی خطایی که از دسته 4XX است و مشکل ایجاد شده از سمت کاربر است. دو عدد بعدی یعنی این خطا، خطای درخواست اشتباه است. رایج­ترین خطاهای گروه 4XX شامل 400، 401، 403، 404، 408 و 410 و گروه 5XX، 500، 502، 503 و 504 می­باشد.

توضیح خطاها به طور مختصر در ادامه می ­آید.

خطای 400: این خطا، خطای Bad Request یا درخواست اشتباه و نامناسب است.

خطای 401:  Authorization Requiredدر سایت­هایی نشان داده می­شود که برای ورود به آنها نیاز یوزر و پسوورد است. خطای 403: ارور 403 ارور Forbidden است یعنی به هر دلیلی دسترسی شما به این سایت ممنوع است.

خطای 404: این خطا که شما را با صفحه Not Found روبرو می­کند، یعنی صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

خطای 408: خطای 408 که خطای پایان زمان درخواستی­ست (Request Time Out) وقتی به وجود می­آید که از طرف سرور، مرورگر شما قطع می­شود.

خطای 410: خطای Gone یا 410 خطایی­ست که به ما می­گوید آدرس درخواستی ما وجود ندارد.

خطای 500: این خطا خطای داخلی سرور است.

خطای 502: این خطا نیز خطای عدم پاسخگویی از سمت سرور است که Bad Gateway را به ما نشان می­دهد.

خطای 503: این خطا، خطای Service Temporarily Unavailable یا سرویس خارج از دسترس است.

 خطای 504: پایان حداکثر دروازه میانی یا Gateway Time Out، خطایی­ست که زمانی پیش می­آید که ارتباط سرورهای میانی با سرورهای بالاتر قطع شود.

مضر برای سئو سایت

خطای 503 که بحث اصلی این مقاله است، یک خطای موقتی­ست که وجودش برای سئوی سایت مضر است. این خطا به معنی عدم دسترسی سرورهای میانی به بالادستی می­باشد. یعنی سیستم توانایی پاسخگویی به درخواست شما را ندارد. خطای 503 در مواقعی که شما در حال آپدیت کردن پلاگین ­های سایت­تان یا قالب وبسایت­تان که تحت وردپرس است، هستید هم ممکن است نشان داده شود.

این خطا، در این مواقع بد نیست اما بهتر است صفحات اصلی سایت­تان را رصد کنید تا در صورت بروز چنین مشکلی برای آنها، به سرعت آنها را رفع کنید تا بر ترافیک سایت­تان تأثیر منفی نگذارد.

راه اندازی مجدد

برای حل مشکل ارور 503 هم کاربر می­تواند کارهایی را انجام دهد و هم وبمستر سایت و سرویس ­دهنده. راه حل ­ها از سمت کاربر رفرش کردن صفحه با فشردن کلید F5، راه ­اندازی مجدد اینترنت و مودم یا کامپیوتر، تماس و ارتباط گیری با پشتیبان سایت، بررسی دسترسی سایت برای دیگر کاربران و در نهایت صبر بهترین راه چاره است.

راه حل از طرف سرور این است که به طور کلی شما باید فشار و ترافیک را از روی سرور بردارید. مثلا: به روزرسانی PHP سایتتان و افزونه­ ها، صفحه­بندی قسمت کامنت سایت و … در صورت استفاده از قالب وردپرس و پلاگین­ های کم استفاده، آنها را غیرفعال کنید. برای اینکه راندمان سرورهای وب را بالا ببرید، اطلاعات را کش کنید. در نهایت اینکه اگر می­خواهید بر روی ارورهای گروه 5XX نظارت مداوم داشته باشید، وبسایت خود را در سرچ کنسول (Search Console) گوگل قرار دهید.

مشاوره سئو و تولید محتوا 09120647344

افزایش تعداد ورودی وب سایت شما از گوگل فقط با تولید محتوای هدفمند ممکن است

این یک راهکارقطعی و همیشگی است

امتیاز مقاله:
4.5/5

قیمت های ما به حدی بهینه است که بسیاری از وب سایت و شرکت های همکار تولید محتوای خود را به ما می سپارند.

جهت سفارش تولید محتوا و مشاوره رایگان در مورد استراتژی محتوا با ما در تماس باشید. 

نتیجه صد درصد تضمین شده است 

 

با یک کلیک تماس بگیرید