تعهد سازمانی

تعهد سازمانی

افزایش تعداد ورودی وب سایت شما از گوگل فقط با تولید محتوای هدفمند ممکن است

این یک راهکارقطعی و همیشگی است

ما در این مقاله قصد داریم موضوع تعهد سازمانی را مورد بررسی قرار دهیم همراه ما باشید.

این تعهد یعنی تعهدی که شخص را موظف می داند تا در سازمان مربوطه برای پیشرفت و ترقی و همچنین رسیدن به اهداف آن کار کند، که شامل یکسری رفتارهای خاص خود است .مسائل مربوط به این تعهد را مورد بررسی قرار می دهیم.

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

در ادامه به سوالاتی که ممکن است برای شما در زمینه این پیش بیاید پاسخ خواهیم داد:

  1. تعهد سازمانی چیست؟
  2. چه کسانی تعهد سازمانی بالاتری دارند؟
  3. رابطه ارزیابی عملکرد و پاداش با تعهد سازمانی چگونه است؟
  4. ضرورت توجه به تعهد سازمانی در چیست؟
  5. آیا تعهد سازمانی بر عملکرد کارمندان تاثیری دارد؟

[/stextbox]

 

 

تعهد سازمانی چیست؟

می توان گفت که این تعهد متغیری وابسته است و نمایانگر نیرویی است که فرد را وادار میکند تا با احساس مسئولیت برای تحقق اهداف سازمان مربوطه کار کند. البته این تعهد دربرگیرنده رفتارهای خاص خود است. در واقع فردی که تعهد سازمانی بالاتری داشته باشد در سازمان ثابت می ماند، یعنی اهدافش را پذیرفته و در جهت تحقق آن ها تلاش مضاعف دارد.

تعهد سازمانی چیست؟
تعهد سازمانی چیست؟

تعهد سازمانی متشکل از سه بخش است:

تعهد سازمانی متشکل از سه بخش است:
تعهد سازمانی متشکل از سه بخش است:

تعهد عاطفی

در این بخش از این تعهد فرد با تعلق خاطر به سازمان کارش را پیش می برد که همه ی اینها با پذیرش ارزش های سازمانی و همچنین تمایل به ماندگار بودن در سازمان مشخص و سپس تعریف می شود.

تعهد عاطفی پیش شرط هایی دارد که به طور مختصر به هر یک می پردازیم:

ویژگی های شخصی:

ویژگی های شخصی از اهمیت ویژه ای برخوردارند به دلیل اینکه می توانند در پذیرش تهعد نقش افزایشی یا کاهشی داشته باشند. به عنوان مثال: سن، جنسیت، وضعیت تاهل، تخصص، سطح آموزش، سابقه ی کار، و حتی نژاد جز این دسته محسوب می شود. که البته سن و سابقه ی کار ارتباط مستقیمی با تعهد دارد و نقطه ی روبه روی آن سطح آموزش است که با این تعهد رابطه غیر مستقیم یا عکس دارد.

ویژگی های شخصی:
ویژگی های شخصی:

ویژگی های مرتبط با نقش:

طبق تحقیقات به عمل آمده شغل تقویت شده سبب افزایش چالش شغلی می شود که این امر با افزایش تعهد، رابطه مستقیم دارد و با تضاد و ابهام نقش رابطه عکس دارد.

ویژگی های ساختاری:

با توجه به تحقیقاتی که توسط استیرز و همکارانش در این زمینه به عمل آمده نتیجه میگیریم که وسعت سازمان و حیطه نظارت با تعهد ارتباطی ندارند حال آنکه رسمیت، پیوستگی شغلی و تمرکز با تعهد بی ارتباط نیستند.

تجربیات کاری:

این تجربیات در طی زندگی کاری که شخص در سازمان دارد شکل می گیرد. که جز نیروهای کارآمد در جهت اجتماعی شدن و تاثیرپذیری فرد به حساب می آید که عامل وابستگی روانی کارمندان به سازمان است.

تجربیات کاری:
تجربیات کاری:
  • تعهد هنجاری یا تکلیفی

تعهد هنجاری یا تکلیفی را می توان وظیفه ای درک شده در جهت حمایت از سازمان و فعالیت های مربوطه ی آن دانست. افراد با این تفکر که باید دین خود را نسبت به سازمان ادا کنند که با باقی ماندن در سازمان و ادامه فعالیت انجام وظیفه می کنند.

پیش شرط های تهعد هنجاری شامل مواردی است همچون:

  • اثر پذیری خانوادگی، فرهنگی و سازمانی
  • سرمایه گذاری های سازمان
  • جبران متقابل خدمات

 

تعهد مستمر

تعهد مستمر یعنی احساس مسئولیت افراد نسبت به هزینه های از دست رفته مانند هزینه های انجام یک فعالیت یا پروژه که قابل برگشت نیست. در نتیجه کسی که دارای تعهد مستمر باشد نسبت به این هزینه ها بی تفاوت نخواهد بود.

تعهد مستمر نیز مانند دیگر تعهد ها دارای پیش شرط هایی است که به ذکر آنها می پردازیم:

حجم و اندازه ی سرمایه گذاری و نیروی مصرفی در سازمان

فقدان فرصت های شغلی خارج از سازمان

تعهد مستمر
تعهد مستمر

چه کسانی تعهد سازمانی بالاتری دارند؟

کارکنانی که متعهد هستند به نسبت آنهایی که متعهد نیستند از سوابق کاری بهتر و طولانی تری برخوردارند، در نتیجه می توان گفت افرادی که مدت زمان بشتری را در سازمان مشغول به کار بودند دارای این تعهد قوی تری نسبت به سایرین اند به همین جهت به افراد با سابقه می توان اعتماد بیشتری داشت چنین افرادی در شغلشان شایستگی دارند و احساس و رفتار منفی برای سازمان از خود نشان نمی دهند.

طبیعی است که هرچه سطوح بالاتر باشد این تعهد بالاتری نیز حاصل می شود به دلیل اینکه موقعیت های قوی کاری، اجازه ی دسترسی هرچه بیشتر را می دهد به همین دلیل آنها سطح اختیار بالا تر و همچنین دارای آزادی چند برابرند که میتواند در تصمیم گیری آنها و تاثیر آن بر سازمان مثمر ثمر باشد.

چه کسانی تعهد سازمانی بالاتری دارند؟
چه کسانی تعهد سازمانی بالاتری دارند؟

رابطه ارزیابی عملکرد و پاداش با تعهد سازمانی چگونه است؟

طبق نظریاتی که از سوی  بامبر و مشول مطرح شد شرکت هایی که استراتژی های متعهدانه دارند برای ارزیابی عملکرد و پاداش موارد زیر را لحاظ می کنند:

پرداخت با توجه به عملکرد

تاکید بر پاداش های معنوی

برابری داخلی

برابری خارجی

ارزیابی بلند مدت

رعایت عدالت درگردآوری داده ها و ارزیابی عملکرد

رابطه ارزیابی عملکرد و پاداش با تعهد سازمانی چگونه است؟
رابطه ارزیابی عملکرد و پاداش با تعهد سازمانی چگونه است؟

ضرورت توجه به تعهد سازمانی در چیست؟

پاسخ به این سوال که چرا سطح این تعهد اعضای یک سازمان باید افزایش پیدا کند میتواند جواب ها و دلایل متعددی داشته باشد. تعهد سازمانی عبارتی جدید است که با وابستگی و رضایت شغلی کاملا متفاوت است به عنوان مثال یک پرستار ممکن است به شغلش علافه مند باشد اما به محیط بیمارستانی که در آن مشغول به کار است علاقه نداشته باشد که در آن صورت به ادامه دادن شغلش در بیمارستانی دیگر می پردازد.

بر همین اساس این تعهد دارای پیامد هایی است از جمله: رضایت شغلی، حضور، رفتار سازمانی فرا اجتماعی و عملکرد شغلی که رابطه مثبت دارد و با ترک شغل رابطه اش منفی است.

ضرورت توجه به تعهد سازمانی در چیست؟
ضرورت توجه به تعهد سازمانی در چیست؟

آیا تعهد سازمانی بر عملکرد کارمندان تاثیری دارد؟

این تعهد در طول زمان با تغییراتی روبه رو بوده است به نحوی که برخی از صاحب نظران با دیدگاه های اولیه خود به تک بعدی بودن این موضوع رسیده بودند که البته بعد ها به چند بعدی بودن آن پی بردند. می یر و آلن دو تن از افرادی هستند که به سه بعدی بودن این تعهد یعنی تعهد عاطفی، تعهد تکلیفی و تعهد تعهد مستمر اعتقاد داشتند، عملکرد هم که مربوط به نتیجه ی کار کارکنان بود  جز دغدغه های همیشگی مدیریت سازمان بود. نتیجه ی تحقیقات در این زمینه این بود که بین این تعهد و عملکرد کارکنان رابطه ای قوی حاکم است. که مدیران باید بیشتر به آن بپردازند.

هدف ما از جمع آوری این مطالب آشنایی بیشتر شما عزیزان با این تعهد است امیدواریم که مورد پسندتان بوده باشد با سپاس از همراهی تان.

مشاوره سئو و تولید محتوا 09120647344

افزایش تعداد ورودی وب سایت شما از گوگل فقط با تولید محتوای هدفمند ممکن است

این یک راهکارقطعی و همیشگی است

امتیاز مقاله:
4.5/5

قیمت های ما به حدی بهینه است که بسیاری از وب سایت و شرکت های همکار تولید محتوای خود را به ما می سپارند.

جهت سفارش تولید محتوا و مشاوره رایگان در مورد استراتژی محتوا با ما در تماس باشید. 

نتیجه صد درصد تضمین شده است 

 

با یک کلیک تماس بگیرید