واژگان و اصطلاحات استارتاپی

واژگان و اصطلاحات استارتاپی

افزایش تعداد ورودی وب سایت شما از گوگل فقط با تولید محتوای هدفمند ممکن است

این یک راهکارقطعی و همیشگی است

امروز با مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی در خدمت شما عزیزان هستیم

آیا این احساس را داشته اید وقتی شخصی فقط تصور می کند که شما در مورد موضوعی که صحبت می کند اطلاعات دارید اما شما در گفتگو کاملاً گم شده و احساس کنید کمی مستثنی هستید؟ زبان استارتاپی برای مبتدی ها می تواند پر از عباراتی باشد که شاید چندان مفهوم به نظر نرسد. این موضوع کاملا طبیعی است.

واژگان و اصطلاحات استارتاپی

اگر شما هم مبتدی و تازه کار در دنیای استارتاپی ها هستید حتما پیش آمده که بسیاری واژه و اصطلاح را به طور مداوم شنیده باشید و برایتان تا حدی نا مفهوم باشد. تعاریف متنوعی برای استارتاپ وجود دارد

اما در مجموع استارتاپ (start-up)  در واقع یک کسب و کار جدید و نوپا است که سرمایه گذاری در آن بشتر جنبه کارآفرینی دارد به طوری که یک شرکت نوظهور یا یک شخص خلاق یک ایده جدید و تازه ای را برای ایجاد یک کسب و کار که در تصور پولساز هم هست ارائه می دهد و هدف آن یافتن یک مدل کسب وکار است هر چند که در واقع هیچ اطمینان و تضمینی برای موفقیت قطعی آن وجود ندارد. به بیان ساده استارت آپ یک شرکت جوان است که به منظور توسعه یک محصول یا خدمات بی نظیر و معرفی آن به بازار ، توسط یک یا چند کارآفرین تأسیس شده است.

در ابتدا ، شرکت های تازه تاسیس درآمد حداقلی دارند. آنها ایده دارند و باید آن را توسعه دهند ، آن را آزمایش کنند و بازاریابی کنند. این امر پول قابل توجهی می گیرد و صاحبان شرکت های نوپا دارای منابع بالقوه متعددی هستند.

هدف ایده های استارتاپی نیازمندی هایی است که در بازار مورد هدف وجود دارد که می تواند شامل ارائه یک محصول یا خدمت و هر دوی این ها البته با استفاده از تکنولوژی های روز رشد چشمگیری داشته باشند. اگر شما هم در این حرفه نیاز به واژگان و اصطلاحات استارتاپی دارید می توانید آن ها در ادامه این مطلب مطالعه نمایید.

[stextbox id=’info’ direction=’rtl’]

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

چه واژگان و اصطلاحاتی در استارتاپ ها استفاده می شود؟

لغات مورد استفاده در استارتاپ چیست؟

لغت نامه واژگان و اصطلاحات استارتاپی چیست؟

[/stextbox]

 

معنای Founders یا همان بنیان گذار استارتاپ

بنیان گذار یا founders به شخص یا اشخاصی اطلاق می شود که یک استارتاپ را راه اندازی می کنند. به طور معمول از ویژگی های این افراد است که به این باور رسیده اند که با تلاش و کوشش می توانند دست به تغییر و دگرگونی دنیا بزنند و در عین حال هم علاقه ای به کارمند بودن و برای دیگران کار کردن ندارند.

بنیانگذاران ممکن است این حرفه را با افراد نزدیک خود شروع کنند و وظایف را هر چند سنگین بین خودشان به خوبی تقسیم نمایند و می توانند آن ها را هم شریک کنند.  از آن جا که راه اندازی یک استارتاپ اصلا یک کار ساده و آسان نیست بنیانگذاران در این حرفه به ناچار متحمل فشارها و سختی های زیادی می شوند.

البته این سختی ها و فشارها وقتی با یک نتیجه موفقیت آمیز رو به رو می شوند حس بسیار دلنشینی ایجاد می کنند و کاملا از یاد می روند. به اصطلاح خستگی از تن بنیانگذاران در می رود.

معنای Founders یا همان بنیان گذار استارتاپ
معنای Founders یا همان بنیان گذار استارتاپ

معنای Unicorn Startup

یونیکورن استارتاپ (Unicorn Startup) در لغت به معنای استارتاپ تک شاخ است. شاید عجیب به نظر برسد. آیلین لی یکی از سرمایه گذاران در سال 2013 میلادی بود که این نام را انتخاب کرد.

یونیکورن اسب تک شاخ  است  که از حیوانات افسانه ای می باشد. آیلین این نام را به عنوان نمادی برای این دست استارتاپ ها برگزید. شاید بپرسید منظورتان چیست؟ منظور استارتاپ‌هایی هستند که بسیار سریع رشد می کنند و ارزش آن ها مبلغی بیشتر از یک میلیارد دلار است. نمونه هایی که از این نوع استارتاپ ها می توان نام برد، اوبر Uber (مربوط کرایه تاکسی) پینترست (Pinterest )، دراپ باکس ( Dropbox) و …  هستند.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای لین استارتاپ Lean Startup

لین استارتاپ (Lean Startup) در لغت به معنای نوپای ناب است. و به شما می گوید که چگونه سکان هدایت یک استارتاپ را در دست بگیرید. از چه راه هایی بهره ببرید تا باعث رشد یک استارتاپ شوید، چه زمانی برای تغییر مناسب است. در مجموع نحوه هدایت یک استارتاپ را به شما آموزش می دهد.

اگر به دنبال یک رویکرد علمی هستید که دانشی برای ساختن و مدیریت کردن یک استارتاپ به شما بدهد و کمک کند که بتوانید محصول خود را زودتر به دست مصرف کننده و مشتری خود برسانید از لین استارتاپ بهره ببرید.

معنای لین استارتاپ Lean Startup
معنای لین استارتاپ Lean Startup

چه بسیار استارتاپ هایی هستند که با وجود ناب بودن ایده و حتی بعد از سال ها تلاش و پشتکار با شکست مواجه می شوند تنها به این علت که با مشتری های هدف خود در ارتباط نیستند با ان ها هیچ تعاملی ندارند و هیچ فید بک و یا بازخوردی هم ازآن ها دریافت نمی کنند.

پر واضح است وقتی با مشتری نتوان یک ارتباط موثر برقرار کرد و محصول را با او در میان گذاشت، برای مشتری آن ایده که برای بنیانگذار بسیار موفق و با اهمیت به نظر می رسید بسیار بی اهمیت خواهد بود و در نهایت نتیجه ای جز شکست عاید آن استارتاپ نخواهد شد.

معنای وستینگ Vesting

وستینگ نوعی تخصیص سهام است به این صورت که از سهام بنیانگذاران در مقابل هم دیگر مورد حفاطت قرار می دهد. برای نمونه فرض کنید که در یک استارتاپ 2 بنیانگذار مختلف دارد و هر کدام به طور مساوی یعنی هر که 50 درصد از سهام شرکت را دارند و قرار بر این است که بعد از گذشت 5 سال سهام خود را از شرکت دریافت کنند. حال فرض کنید که یکی از آن ها به یک دلیلی می خواهد بعد از گذشت دو سال و نیم از شرکت برود در این حالت به صورت وستینگ این فرد مالک فقط 25 درصد از سهام خواهد بود و بیست و پنج درصد باقیمانده به بنیانگذار دیگر می رسد.

وستینگ سهام در واقع از بنیانگذاران در برابر یکدیگر و تصمیماتی که به صورت فردی می گیرند حفاظت می کند، در نتیجه درصد ریسک در استارتاپ را کمتر می کند و باعث می شود که همه تمرکز و تلاش روی پیشرفت و رشد استارتاپ باشد.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنایVC مخفف Venture Capital چیست؟

VC مخفف Venture Capital در لغت می توان آن را سرمایه کار آفرینانه نامید. شرکت های سرمایه گذاری هستند که به استارتاپ ها و کسب و کارهای جدید و نوظهور منابع مالی و همچنین خدمات مدیریتی می دهند.

 

معنای Seed Funding

سید فاندینگ Seed Funding ترجمه لغوی آن سرمایه بذری یا سرمایه مرحله کشت ایده است. رشد یک گیاه از یک بذر شروع می شود. در استارتاپ ها هم برای شروع و رشد در ابتدا نیاز به یک بذر می باشد، این بذر همان سرمایه اولیه است که در شروع کار مورد نیاز است.

این سرمایه سید فاندینگ یا همان سرمایه بذری نامیده می شود. در واقع اولین کسانی که از ایده یک استارتاپ حمایت می کنند همان سرمایه گذاران بذری هستند . این سرمایه گذارها بذر استارتاپ را می کارند و آن را برای مراحل بعدی و البته کشت پول آماده می کنند. این سرمایه به طور معمول برای هزینه های اولیه مثل تحقیقات از بازار مورد استفاده قرار می گیرد.

معنای Seed Funding

معنای Roi

ROI اول به نطر میرسد موضوع در مورد سگ Roi است (Rooi یک سگ قهرمان از سری بچه های قدیمی فنلاندی است. خوب ، معلوم است که کاملا اشتباه است و ROI به معنای بازگشت سرمایه است و این بدان معناست که از چقدرتلاش در مقابل سرمایه گذاری ، چه مقدار سود می برید. این فرمول نشان دهنده نسبت سود حاصل از سرمایه گذاری به سرمایه اولیه شرکت است.

همانطور که مشخص است با استفاده از این نسبت می توان فهمید که یک شرکت چقدر از سرمایه اش را برای به دست آوردن سود بیشتر مورد استفاده قرار داده است پس بالا بودن این نسبت نشان از موفقیت بیشتر شرکت را دارد و معمولا نحوه بیان آن به صورت درصد است.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای NDA

NDA مخفف کلمات Non-Disclosure Agreement است و در لغت به معنای مرحمانه بودن اطلاعات است. از آن جا که معمولا استارتاپ ها یک ایده نو و جذاب هستند بحث حفظ اطلاعات و محرمانه بودن آن یک اصل مهم تلقی می شود. در نتیجه به یک توافق بین طرفین نیاز است که همه را ملزم و موظف به حفظ اطلاعات کنند و در صورتی که هر یک از طرفین این اصل رعایت نکند دچار خسارت و ضرر خواهد شد.

معنای Exit

Exit اگزیت در لغت به معنای خروج است. از این لغت زمانی استفاده می شود که یک بنیانگذار بخواهد خارج شود و البته سود حاصل از سرمایه گذاری را دریافت کند. این خروج به طور معمول در زمان IPO و M&A به وقوع می پیوندد. که در ادامه معنای IPO و M&A آمده است.

معنای M&A

M&A مخفف کلمات Merger به معنای ادغام و Acquisition به معنای خرید است. وقتی یک شرکت بزرگ تر یک استارتاپ را خریداری می کند و یا یک استارتاپ با شرکتی دیگر ادغام می گردد استفاده می شود.

معنای Ipo

Ipo مخفف کلمات Initial Public Offerings است . به معنای عرضه اولیه سهام و وقتی است که سهام یک استارتاپ در بورس به صورت عمومی فروخته می شود.

معنای Fundraising جذب سرمایه

معنای Fundraising جذب سرمایه است و اشاره به دریافت سرمایه جدید دارد.

معنای ESOP یا Option Pool

معنای ESOP یا Option Pool در لغت سهام تشویقی کارکنان است. همانطور که از نامش پیداست وقتی برای تشویق یک کارمند مقداری از سهام شرکت به او داده می شود. بنیانگذاران از این روش بسیار استفاده می کنند و انگیزه کارمندان را بالا می برند و معمولا از ابتدا درصدی را برای این مهم در نظر می گیرند.

معنای Elevator Pitch

معنای Elevator Pitch شرح مختصری از یک ایده ، محصول، مشتریان، راه حل و یا شرکت است که مفهوم را به شکلی توضیح می دهد که هر شنونده می تواند در مدت زمان کوتاهی آن را درک کند.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای Burn Rate

معنای Burn Rate در لغت یعنی میزان سوختگی. مشخص کننده مقداری است که یک استارتاپ در مدت زمان خاص و معینی هزینه کرده است. مثلا هزینه ها به صورت ماهانه چقدر است.

معنای Bootstrapping

معنای Bootstrapping به طور کلی ، معمولاً به یک فرآیند خود کفا اطلاق می شود که یعنی در واقع بدون ورودی خارجی است.گاهی استارتاپی ها از سود خودشان استفاده می کنند و هزینه های شرکت را ساپورت می کنند.

 

معنای Anti-Dilution Right

معنای Anti-Dilution Right ضد رقیق شدن سهام است . شرط ضد رقیق شدن سهام ، امنیت یا توافق نامه ادغام است که به سرمایه گذار حق می دهد با خرید تعداد متناسب از سهام، درصد مالکیت خود از یک شرکت را حفظ کند. در شرکت ها ورود یک سرمایه جدید توسط یک شخص جدید باعث کاهش و یا رقیق شدن سهم دیگر اعضا می شود.

معنای مهارت‌های ارتباطی Communication Skills

امکان برقراری ارتباط خوب ، همکاران، کارمندان و مشتریان الزامی است ، فارغ از این که در کدام صنعت کار می کنید. افراد در عصر دیجیتال باید بدانند که چگونه بطور مؤثر پیام ها را بصورت حضوری و همچنین از طریق تلفن ، ایمیل، رسانه های اجتماعی و جلسات حضوری انتقال دهند.

معنای مهارت‌های ارتباطی Communication Skills
معنای مهارت‌های ارتباطی Communication Skills

معنای یکپارچه‌ سازی عمودی Vertical Integration

در اقتصاد خرد و مدیریت ، ادغام عمودی ترتیبی است که زنجیره تأمین یک شرکت متعلق به همان شرکت باشد.

ادغام عمودی راهکاری است که به موجب آن یک شرکت تأمین کننده ، توزیع کننده یا مکان های خرده فروشی خود را برای کنترل ارزش یا زنجیره تأمین خود در اختیار دارد یا کنترل می کند. ادغام عمودی با اجازه دادن به آن ها برای کنترل فرآیند ، کاهش هزینه ها و بهبود کارآیی ، به شرکت ها سود می بخشد. با این حال ، ادغام عمودی دارای معایبی از جمله مقادیر قابل توجهی سرمایه گذاری مورد نیاز است.

وقتی یک شرکت مواد اولیه خود را تامین می کند ادغام رو به عقب انجام داده است.

وقتی یک شرکت توزیع خود را خودش انجام می دهد ادغام رو به جلو انجام داده است.

معنای یکپارچه‌ سازی عمودی Vertical Integration
معنای یکپارچه‌ سازی عمودی Vertical Integration

معنای Angel Investors یا Business Angels

از Angel Investors یا Business Angels به عنوان فرشتگان کسب و کار یاد می شود. یک سرمایه گذار فرشته (همچنین به عنوان یک سرمایه گذار خصوصی ، سرمایه گذار بذر یا سرمایه گذار فرشته نیز شناخته می شود) فردی با ارزش خالص بالا است که پشتیبان مالی برای استارت آپ های کوچک یا کارآفرینان فراهم می کند

البته به طور معمول در ازای سهام مالکیت در شرکت. اغلب ، سرمایه گذاران فرشته در بین خانواده و دوستان کارآفرین یافت می شوند. بودجه ای که سرمایه گذاران فرشته تأمین می کنند

ممکن است یک سرمایه گذاری برای یک بار باشد و در مواقعی که شرکت در شرایط سخت و دشوای است. یعنی اسن افراد مجموعه ای از امید، تجربه و سرمایه گذاری هستند و قدرت ریسک پذیری در آن ها بالاست. این افراد در مور مدیریتی چندان دخالتی ندارند.

سرمایه گذاران فرشته ممکن است حتی از افرادی باشند که در صنعت بسیار معروف هستند و می خواهند روی شرکت های تازه تاسیس که آینده روشنب دارند سرمایه گذاری کنند.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای پی وت Pivot

Pivot پی وت در لغت به معنای محور است. وقتی یک شرکت سود آور نیست و نتیجه مطلوبی نگرفته است تغییر موضع یا تغییر جهت می دهد. مثلا مشتریان هدف را تغییر میدهد و یا تغییراتی در محصول ایجاد می کند.

معنای Co-Founder

معنای Co-Founder در لغت به معنای هم بنیانگذار و یا هم موسس است. همانطور که از نامش پیداست وقتی یک نفر به تنهایی نمی تواند عهده دار بخش های مختلف یک استارتاپ شود، شخص یا اشخاص دیگری وارد کار می شوند، که از آن ها با نام هم بنیانگذار یا هم موسس یا کوفوندر یاد می شود.

معنای Co-Founder
معنای Co-Founder

معنای Prototype 

Prototype  در لغت به معنای نمونه اولیه است. برای گرفتن بازخورد از مشتریان سریع و به صرفه ترین راه نمونه اولیه است. با گرفتن بازخورد یک شرکت می تواند درصد موفقیت خود را افزایش دهد.

معنای Accelerators 

Accelerators در لغت به معنای شتاب دهنده ها هستند. شتاب دهنده می توانند شرکت های خصوصی باشند که گاهی با تزریق سرمایه و گاهی با حمایت های غیر مالی مانند برگزاری جلسات متعدد و کمک های فکری یک استارتاپ را برای رشد کمک کند و سرعت رشد آن را شتاب دهند.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای Incubators

Incubators مراکز رشد هستند. در مراکز رشد می توان بیشتر از شرکت های دولتی یاد کرد دقیقا برخلاف شرکت های خصوصی که در شتاب دهنده ها نقش داشتند. واضح است این شرکت های دولتی بیشتر از استارتاپ هایی که در سطح کلان در مسیر سیاست های کشور هستند حمایت می کنند.

مثلا ممکن است استارتاپ هایی در مورد محیط زیست باشد و یا خدماتی که امروزه بیشتر با نام خدمات دولت الکترونیک مطرح است و مواردی از این قبیل. حتی امروزه این ایده ها یکی از ابزارهای رشد اقتصادی هستند.

زیرا خلاقیت ها و ایده های نو را به محصولاتی قابل دسترس و مهم تبدیل می کند. در سرتاسر دنیا بیشتر از 3000 مرکز وجود دارد که از آن ها به عنوان مراکز رشد یاد می شود. البته درصد بیشتری از آن ها در ژاپن و همچنین آمریکا قرار دارند. معمولا می توان مراکز رشد را در سهام شریک نکرد.

معنای NDA

NDA  مخفف لغات Non Disclosure Agreement است. در لغت با نام پیمان نامه و یا توافق نامه عدم افشا است. در قرارداد یا تفاهم نامه مواردی ذکر می شود که طرفین می بایست اطلاعات را به صورت محرمانه حفظ کنند و به هیچ وجه آن را افشا نکنند.

معنایJourney Ahead

Journey Ahead در لغت به معنای اول سفر است. اولین مرحله ای که یک استارتاپ شکل می گیرد جرنی ا هد نام دارد. این مرحله صرفا در ذهن است، یک ایده که نوز روی هیچ کاغذی آورده نشده است.

معنایBusiness Plan

بیزنس پلن در لغت به معنای طرح کسب و کار است. نقشه ای که در استارتاپ ها برای رسیدن به هدف ترسیم می شود بیزنس پلن نام دارد. دستیابی به هر هدف نیاز به یک نقشه اصولی دارد تا بتواند راه را نشان دهد. پس وجود یک طرح کسب و کار برای هر شرکت و یا شخصی که می خواهد کسب و کار موفقی راه بیندازد ضروری و لازم است. در این نقشه تمام موارد مورد نیاز از جمله جواز ها، منابع مالی، سود و زیان حاصل از کسب و کارو دیگر جزئیات در آن مطرح می شود.

در استارتاپ ها جلب نظر سرمایه گذاران به بیزنس پلن بسیار ساده تر است چرا که نقشه راه را به وضوح نشان می دهد و تصمیم گیری را ساده تر می کند.

معنایBusiness Plan
معنایBusiness Plan

معنای Tech cluster/innovation community

Tech cluster/innovation community در لغت به معنای خوشه تکنولوژیک و یا خوشه خلاق است. این یک اصطلاح در استارتاپ است که زمانی استفاده می شود که قدرت های استارتاپی دور هم جمع شده اند. یعنی شرکت های قدرتمند و پرنفوذی که در یک حیطه مشترک مشغول به کار هستند. معروف ترین ان ها ای بی (eBay) ، گوگل (Google)، فیس بوک ((Facebook و … است.

یک خوشه تجاری به پتانسیل ایده های نوآورانه اعتقاد دارد که می تواند ارزش افزوده، هم در سطح فردی و هم در جامعه به ارمغان بیاورد. بنابراین ، خوشه تجاری برای ایجاد یک اکوسیستم کارآفرینی ، با افراد دارای مهارت های مکمل و مختلف ایجاد شده است.

اعضای خوشه تجاری بازیگران برتر در زمینه های خود هستند و در هر کاری که انجام می دهند ، نوآوری و خلاقیت را ارتقا می بخشند. هدف آن ها رشد صنایع خلاق در مناطق مختلف است تا پویایی خود را حفظ کند.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای Spinouts اسپین اوتس

Spinouts اسپین اوتس به معنای شرکت‌های زایشی است. شرکت های زایشی معمولا شرکت هایی هستند که هسته اصلی خود را در دانشگاه ها  بر اساس تحقیقات خلاقانه دانشگاهی قرار می دهند.

این استارتاپ ها به تحقیقات علمی و آکادمیک بسیار وابسته هستند و دقیقا برخلاف استارتاپ های معمولی هستند. شرکت های زایشی به طور معمول موفق تر هستند. مثلا شرکت اوکسبوتیکا در دانشگاه آکسفورد است که روی خودروهای بدون سرنشین کار می کند.

معنای Stealth Mode

معنای  Stealth Modeهمان حالت چراغ‌ خاموش است. وقتی یک شرکت می خواهد رقبا به اطلاعات و فعالیت های شرکت دست پیدا نکنند استفاده می شود. این روش در بسیاری از استارتاپ ها استفاده می شود. این روش از همان ابتدای فعالیت و یا در حین آن که هنوز همه چیز واضح نیست و نقاط مبهمی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

معنای استارتاپ ویکند (Startup weekend)

استارتاپ ویکند یک  رویداد آموزشی-تجربی (Experiential Education)  است که معمولا در سه روز آخر هفته برگزار می شود. برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک که دارای انگیزه های زیاد و پرشور هستند شرکت می کنند.

در این جلسات آن ها ایده های مختلف را طرح می کنند و به اجرای آن ها می پردازند. این برنامه مشتاقان بسیار یداشته است و تاکنون 1000 بار در تقریبا 480 شهر دنیا برگزار شده است. همه ترین چیز در این جلسات اجرای ایده ها است. مربیان حرفه ای نیز در این جلسات کمک می کنند تا شرکت کنندگان ایده های خود را به اجرا نزدیک تر کنند.  این برنامه حامیان زیادی دارد از جمله ان ها می توان به مایکروسافت، آمازون، گوگل و … اشاره کرد.

معنای استارتاپ ویکند (Startup weekend)
معنای استارتاپ ویکند (Startup weekend)

معنای پارک علم و فناوری (Science and Technology Park)

پارک علم و فناوری سازمانی است که توسط تعدادی از متخصصان بسیار حرفه ای و کارآزموده اداره می شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه با ارتقاء فرهنگ نوآوری و رقابت در مشاغل مرتبط و مؤسسات دانش بنیان است.

برای دستیابی به این اهداف ، یک پارک علم و فناوری جریان دانش و فناوری را در بین دانشگاه ها ، موسسات تحقیق و توسعه ، شرکت ها و بازارها تحریک و مدیریت می کند. همچنین ایجاد و رشد شرکت های مبتنی بر نوآوری از طریق فرآیندها را تسهیل می کند و سایر خدمات با ارزش افزوده را در کنار فضا و امکانات با کیفیت بالا ارائه می دهد.

اهداف استراتژیک اصلی پارک های علم و فناوری را می توان به طور خلاصه به شرح زیر بیان کرد:

 • حمایت از رشد اقتصادی ، ارائه خدمات دولتی و کیفیت زندگی.
 • بهبود رقابت پذیری اقتصاد محلی ، به ویژه مجموعه ای از بخش های مشخص شده.
 • بهبود کارآیی دولت ها در ارائه کمک ها و خدمات حمایتی.
 • بهبود وضعیت معیشت و کیفیت زندگی شهروندان؛
 • بهبود کارآیی داخلی سازمان ها؛
 • بهبود بخشی به بهره وری خارجی یا محیطی
 • ایجاد ارزش محلی و زنجیره های دانش.
 • استفاده از هزینه های دولت برای ایجاد تقاضا برای نوآوری
 • نوآوری های دولتی را تجاری کنید.
 • از تقاضای دولت برای تحریک نوآوری استفاده کنید.
 • ایجاد زنجیره ارزش های جایگزین اقتصادی در جوامع.
 • نوآوری جامعه را کاتالیز و تجاری سازی کنید.
اهداف استراتژیک اصلی پارک های علم و فناوری را می توان به طور خلاصه به شرح زیر بیان کرد:
اهداف استراتژیک اصلی پارک های علم و فناوری را می توان به طور خلاصه به شرح زیر بیان کرد:

معنای سیلیکون‌ولی یا درهٔ سیلیکون (Silicon Valley)

دره سیلیکون منطقه ای در قسمت جنوبی منطقه خلیج سان فرانسیسکو در کالیفرنیای شمالی است که به عنوان یک مرکز جهانی برای فناوری های پیشرفته ، نوآوری و رسانه های اجتماعی خدمت می کند. این منطقه به علت وجود بسیاری از شرکت های انفورماتیک معتبر و مطرح دارای شهرت شده است.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای رویداد‌های سخنرانی های مربوط به استارتاپ ها (Pitch events)

در رویداد‌های سخنرانی‌های استارتاپی افرادی که دارای ایده هستند و یا کارآفرینان آن را مطرح می کنند و به نوعی از آن دفاع می کنند. این رویداد می تواند یک عامل مهم در موفقیت و یا عدم موفقیت یک ایده باشد.

Elevator Pitch  الویتر پیچ در این رویداد می تواند نقش بسیار مهمی داشته باشد. معمولا کار آفرینان و در کل کسانی که می خواهند در این رویداد شرکت کنند از قبل برنامه مشخصی را طراحی می کنند.

معنای فضای کاری (Work space)

فضاهای کاری به مکان‌های کوچکی اطلاق می شود مسئولان یا سازمان ها برای این که به استارتاپ ها کمک کنند ان را در اختیار استارتاپی ها می گذارند تا بتوانند کسب و کار خود را شروع کنند. ممکن است این فضاها صرفا موقعیت های مکانی نباشند.

یعنی خدماتی باشند که یک استارتاپ بتواند از پشتیبانی های مالی و یا اداری آن سازمان ها بهره مند گردد. در همه شهر ها بناهای بلا استفاده وجود دارد که شهرداری ها براساس صلاح دید ان ها را در اختیار استارتاپی ها می گذارند.

معنای فضای کاری (Work space)
معنای فضای کاری (Work space)

معنای فضای کار مشترک یا فضای کار اشتراکی Co-Working space

Coworking ترتیبی است که در آن چندین نفر از شرکت های مختلف فضای اداری را به اشتراک می گذارند و این امر باعث صرفه جویی در هزینه و راحتی از طریق استفاده از زیرساخت های مشترک مانند تجهیزات ، آب و برق و خدمات پذیرش و نگهبان و در بعضی موارد تازه سازی و بسته بندی می شود.

این نوع خدمات پذیرش برای پیمانکاران مستقل ، دانشمندان مستقل ، متخصصان ارتباط از راه دور و کار در خانه و افرادی که به طور مکرر مسافرت می کنند جذاب است. علاوه بر این ، همکاری با کارمندان و کارگران کمک می کند تا ضمن دورکاری ، مسافرت یا کار در خانه از انزواهایی که ممکن است تجربه کنند ، جلوگیری شود، و در عین حال حواس پرتی را نیز از بین ببرد. برخی از فضاهای همکار حق عضویت دارند.

معنای فضای کار مشترک یا فضای کار اشتراکی Co-Working space
معنای فضای کار مشترک یا فضای کار اشتراکی Co-Working space

معنای دفتر کار مجازی (virtual office)

دفتر کار مجازی در ازای دریافت مبلغ به عنوان حق عضویت یا اشتراک و یا … خدماتی از قبیل نشانی پستی بدون این که نیاز به یک فضای فیزیکی باشد ارائه می دهد. این نوع دفتر کارها بیشتر مورد استفاده استارتاپی ها است. البته کسب و کارهای خرد و خانگی را نیز می توان نام برد.

در بعضی از این دفاتر مجازی خدمات تماس هم ارائه می شود و کسب و کارهایی که دارای تماس های زیاد و انبوه هستند می توانند از آن استفاده کنند.

دفاتر کار مجازی را نباید با سوئیت های ادار اشتباه گرفت زیرا آن ها جنبه فیزیکی ندارند.

معنای دفتر کار مجازی (virtual office)
معنای دفتر کار مجازی (virtual office)

معنای شهر هوشمند (Smart City)

شهری است که طبق آخرین نظریه‌ های تکامل یافته مدیریت شهری که بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات است  دارای 6 معیار اصلی و اساسی به شرح ذیل می باشد:

 1. دارای حکمروایی هوشمند (Smart Governance)هستند
 2. دارای شهروند هوشمند (Smart Citizen)هستند
 3. دارای محیط زندگی (Smart Environment) و محل زندگی (Smart Home) هوشمند هستند
 4. اقتصاد هوشمند (Smart Economy)دارند
 5. حمل و نقل هوشمند (Smart Mobility)در آن جا وجود دارد.
 6. انرژی هوشمند (Smart Energy)موجود است.
معنای شهر هوشمند (Smart City)
معنای شهر هوشمند (Smart City)

این شهر دارای انواع مختلفی از سنسورهای الکترونیکی است که از آن ها برای کسب اطلاعات و همچنین تحلیل داد ها استفاده می شود. این اطلاعات برای منابع شهری بسیار خوب  می باشد.

در واقع شهر هوشمند منطقه شهری است که از انواع مختلف حسگرهای الکترونیکی اینترنت اشیاء  برای جمع آوری داده ها استفاده می کند و سپس از بینش های بدست آمده از آن داده ها برای مدیریت کارآمد دارایی ها ، منابع و خدمات استفاده می شود.

این موارد شامل داده هایی است که از شهروندان ، دستگاه ها و دارایی ها به دست آمده تا برای نظارت و مدیریت سیستم های حمل و نقل و اتوبوسرانی ، نیروگاه ها ، آب و برق ، شبکه های آبرسانی ، مدیریت پسماند ، شناسایی جرم ،  سیستم های اطلاعاتی و نظارتی ، مدارس ، کتابخانه ها ، پردازش و تجزیه و تحلیل می شود. بیمارستان ها و سایر خدمات جامعه نیز در این میان قرار دارند.

با استفاده از این تکنولوژی می توان یک ارتباط مستقیم و موثر با مقامات یک شهر پیدا کرد و بر زیرساخت های شهری و همه چیز هایی که در یک شهر در حال تحول است نظارت کرد.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای بنگاه های کوچک و متوسط  (SME)

SME مخفف (small and medium-sized enterprises) به معنای بنگاه‌های کوچک و متوسط  است. این بنگاه ها در مقابل صنایع بزرگ هستند. و البته دارای مزایای بسیاری به شرح زیر هستند:

 • ازرش افزوده
 • نوآوری
 • کار آفرینی و اشتغال
 • انعطاف پذیری بالا
معنای بنگاه های کوچک و متوسط  (SME)
معنای بنگاه های کوچک و متوسط  (SME)

در تعریف این بنگاه ها شرایط اقتصادی و صنعتی بسیار دخیل هستند. معیارهای زیادی در این زمینه هستند.در مورد این موضوع از کلمه خرد هم می توان استفاده کرد. معیارهایی برای تعیین نوع صنایع وجود دارد. این معیارها مشخص می کنند که یک صنعت کوچک، متوسز یا بزرگ است. این معیارها شامل موارد زیر می شوند:

 • میزان سرمایه موجود در آن صنعت
 • تعداد کارکنان شاغل در آن
 • کل دارایی های مورد استفاده در آن صنعت
 • مقدار کل فروش

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای مدل تجارت به تجارت (Business-to-business,B2B) 

معنای مدل تجارت به تجارت که مخفف B2B می باشد. نوعی معامله بین مشاغل است ، مثلاً یکی از تولید کنندگان و عمده فروشان یا عمده فروشان و خرده فروشان. تجارت به تجارت اشاره دارد به تجارت هایی که بین شرکت ها انجام می شود و نه بین یک شرکت و مصرف کنندگان خاص.

البته در بازاریابی نیز این اصطلاح مورد استفاده قرار می گیرد. در برابر این حالت، اصطلاح B2C قرار دارد که مخفف کلمات business-to-consumer است و اصطلاح دیگری با نام مخفف B2G که آن هم کوتاه شده کلمات انگلیسی business-to-government می باشد. اگر بخواهیم حجم معاملات را بین این سه عبارت مقایسه کنیم می توان گفت در B2B حجم معاملات بالاتر از سایر عبارات است.

کاملا مشخص است که در حالت B2b بیشتر حجم مبادلات به مواد اولیه برای تولید محصول باز می گردد کاملا برعکس B2C که فروش محصولات نهایی به مشتریان می باشد. برای توضیح بیشتر به مثال یک شرکت خودروسازی توجه نمایید. این شرکت ممکن است انواع قطعات اتومبیل را از شرکت های دیگر خریداری ند که این مبادلات در دسته B2b است اما در B2C فقط یک خودرو آماده و نهایی را که همه مراحل تواید آن طی شده به مصرف کننده یعنی همان مشتری می فروشد.

پس به طور کلی B2B نوعی الگوی تجاری است که در آن مبادله کالا و خدمات بین دو یا چند تجارت انجام می شود. مصرف کننده معمولاً درگیر این نوع مدل ها نیست و فقط در مرحله بعدی وارد بازی می شود.

در اینترنت ، B2B (کسب و کار به تجارت) ، همچنین به عنوان e-biz شناخته می شود ، مبادله محصولات ، خدمات یا اطلاعات (از طریق تجارت الکترونیکی) بین تجارت ها و نه بین مشاغل و مصرف کنندگان است.  پیش بینی ها نشان می دهد که درآمد B2B به زودی از درآمد کسب و کار به مصرف کننده (B2C) فراتر خواهد رفت.

معنای Change maker چنج میکر

Change maker در لغت به معنای سازنده تغییر است. می توان گفت: هر یک از ما که ایمان آورده ایم ، جهان می تواند مکانی بهتر از گذشته باشد و برای ایجاد تغییر سخت کار می کند. Change maker واقعاً به نقل قول گاندی اعتقاد دارد: “تغییری باشید که می خواهید در جهان ببینید”.

اصطلاحی ابداع شده توسط سازمان کارآفرینی اجتماعی ، Ashoka ، به معنای کسی که مایل به تغییر در جهان است، و با جمع آوری دانش و منابع ، باعث می شود که این تغییر اتفاق بیفتد. این اصطلاح ساده است و فقط از کلماتی که از آن ساخته شده ، قابل فهم است.

معنای Crowdfunding

Crowdfunding: جمع آوری مقادیر کم پول از تعداد زیادی از افراد به یک دلیل آن هم معمولاً برای تجارت است.

Crowdfunding راهی برای افراد ، مشاغل و خیرین برای جمع آوری پول است. این کار از طریق افراد یا سازمان هایی انجام می شود که در ازای سود یا پاداش بالقوه ، در پروژه ها سرمایه گذاری  (یا به آنها کمک مالی می کنند) می کنند. سرمایه گذاری در این راه می تواند خطرناک باشد.

معنای اکو سیستم Ecosystem

معنای Ecosystem اکوسیستم یک سیستم زنده ، تنفس و رو به رشد است که هر کس نقش خود را دارد. از نظر اکوسیستم ، مردم معمولاً به معنای شرایطی هستند که افراد ، شرکت های نوپا ، سازمان های پشتیبانی و تأمین اعتبار و دانشگاه ها فعالیت و تعامل دارند.

معنای Hackathon: Hack & Marathon

رویدادی که در آن افراد برای حل مشکلات در کنار هم قرار می گیرند ، بسته به تمرکز هکاتون ، نرم افزار قابل استفاده یا راه حل دیگری ایجاد کنید. چالش این است که تا پایان رویداد آماده باشیم.

معنای Impact

معنای Impact تأثیراست. داشتن تأثیر نیرومندی بر چیزی. هدف تأثیر مثبت است.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای MPV

MVP با ارزش ترین بازیکن. یک شخص عالی که کاری فوق العاده برای تیم انجام می دهد. همه باید MVP زندگی خود باشند ، اما در یک تیم ممکن است اعضای دیگر شما را به عنوان MVP انتخاب کنند، البته اگر خوش شانس و به اندازه کافی سخت کوش باشید .

همچنین به حداقل محصول قابل استفاده اشاره دارد. MVP در این معنا به معنای محصولی است که دارای ویژگی های کافی برای جلب رضایت مشتریان اولیه است. هدف MVP جمع آوری بازخورد برای توسعه بیشتر محصول است.

معنای Networking

معنای Networking شبکه سازی است. چیزی است که مردم همیشه در مورد آن صحبت می کنند. شبکه سازی به معنای آشنایی با افراد دیگر در خارج از تیم خود است. ممکن است در ابتدا شبکه نگران کننده باشد اما فقط خودتان باشید ، سلام کنید و از مردم بپرسید که چطور این کار را می کنند. این یک شروع عالی است.

گام صدا:

Pitch آنچه که هر کارآفرین باید در هر زمان و هر مکان برای هر زمان آماده باشد Pitch یک گفتار کوتاه و جمع و جور در مورد تجارت شخص است. Pitch برای ترغیب شنوندگان به آنچه به شما انجام می دهند اعتقاد دارند.

معنای Status quo

وضع موجود  Status quoبه معنای وضع فعلی و پایدار است.

معنای Whoops

Whoops یک اصطلاح با معنای “خوب” است. همه ما در حال رشد و یادگیری هستیم و معتقدیم برای رشد به عنوان یک کارآفرین یا فقط یک انسان به لحظه های “خوب” احتیاج دارید. زندگی همه چیز در مورد یادگیری است و بهترین راه برای یادگیری بعد از لحظات کمی “خوب” است.

معنای سرمایه‌گذاری خصوصی (Private equity)

سرمایه گذاری خصوصی یک کلاس سرمایه گذاری جایگزین است و از سرمایه هایی تشکیل شده است که در بورس عمومی درج نمی شوند. سهام خصوصی از صندوق ها و سرمایه گذاران تشکیل می شود که مستقیماً در شرکت های خصوصی سرمایه گذاری می کنند ، یا در خرید شرکت های دولتی مشغول فعالیت هستند و منجر به حذف سهام عام می شوند.

معنای سرمایه‌گذاری خصوصی (Private equity)
معنای سرمایه‌گذاری خصوصی (Private equity)

سرمایه گذاران نهادی، سرمایه را برای سهام خصوصی تأمین می کنند و از این سرمایه می توان برای تأمین اعتبار فناوری جدید ، ایجاد سهام ، گسترش سرمایه در گردش و تقویت ترازنامه استفاده کرد.

یک صندوق سهام خصوصی دارای شرکای محدود (LP) است که به طور معمول 99 درصد سهام در یک صندوق را دراختیار دارند و دارای مسئولیت محدود هستند و General Partners (GP) که 1 درصد سهام دارند و مسئولیت کامل دارند و نیز مسئول اجرا و عملیاتی کردن سرمایه گذاری هستند.

مدیران سهام خصوصی در بحران مالی پیروز شدند. یک دهه از زمانی که اقتصاد جهانی تقریباً از هم جدا شد ، بانک های بزرگ با شدت بیشتری تنظیم و بررسی می شوند.

سهام خصوصی چندین مزیت را به شرکت ها و شرکت های نوپا ارائه می دهد. این مورد از طرف شرکت ها مورد توجه قرار می گیرد زیرا به آنها امکان دسترسی به نقدینگی را می دهد به عنوان گزینه ای برای مکانیسم های مالی متعارف ، مانند وام های بانکی با بهره بالا یا لیست در بازارهای عمومی. برخی از اشکال از سهام خصوصی ، مانند سرمایه گذاری ، همچنین ایده ها و شرکت های اولیه را تأمین می کنند.

منبع اصلی درآمد شرکتهای سرمایه گذاری خصوصی هزینه های مدیریتی است. ساختار هزینه بنگاههای سهام خصوصی به طور معمول متفاوت است اما معمولاً شامل هزینه مدیریت و هزینه عملکرد می باشد. برخی از شرکت ها سالانه 2 درصد از هزینه های مدیریتی را روی دارایی های مدیریت شده شارژ می کنند و 20 درصد سود حاصل از فروش یک شرکت را می طلبند.

در حالی که سهام خصوصی فقط در سه دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته است ، تاکتیکهای مورد استفاده در این صنعت از ابتدای قرن گذشته رعایت شده است.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای قهرمان پنهان (Hidden Champions)

“قهرمانان پنهان” به عنوان یک اصطلاح نخستین بار در ژورنال آلمانی برای مدیریت مشاغل در سال 1990 توسط هرمان سیمون ، استاد تجارت آلمان و مشاور مدیریت منتشر شد. این مفهوم مربوط به شرکتهای بسیار موفق است ، که اغلب رهبران بازار در زمینه های مربوطه خود را دارند و برای عموم گسترده تر شناخته نمی شوند. به گفته سیمون ، باید سه معیار رعایت شود تا قهرمان پنهان در نظر گرفته شود.

(1) شرکت یا باید از نظر سهم بازار در سه بازار برتر جهان قرار بگیرد یا از نظر سهم بازار در صدر قاره خود قرار بگیرد ، (2) درآمد شرکت نباید از 4 میلیارد دلار تجاوز کند و (3) شرکت باید سطح آگاهی عمومی کم داشته باشد.

معنای قهرمان پنهان (Hidden Champions)
معنای قهرمان پنهان (Hidden Champions)

 

معنای تحقیق و توسعه (R&D, Research and development)

تحقیق و توسعه (R&D) مخفف Research and development است فعالیت هایی است که شرکت ها برای نوآوری و معرفی محصولات و خدمات جدید متعهد می شوند. این اغلب مرحله اول از مراحل توسعه است. هدف این است که به طور معمول محصولات و خدمات جدید به بازار عرضه شود و به خط اصلی شرکت اضافه شود.

شرکت ها در تمام بخش ها و صنایع تحت فعالیت های تحقیق و توسعه قرار می گیرند. شرکت ها از طریق این پیشرفت ها و توسعه کالاها و خدمات جدید رشد را تجربه می کنند. شرکت های دارویی  و شرکتهای نرم افزاری / فناوری تمایل دارند بیشترین هزینه را برای تحقیق و توسعه اختصاص دهند.

اصطلاح تحقیق و توسعه به طور گسترده ای با نوآوری در دنیای شرکت ها و دولت یا بخش دولتی و خصوصی مرتبط است. تحقیق و توسعه به یک شرکت اجازه می دهد تا در صدر رقابت خود باقی بماند.

بدون برنامه تحقیق و توسعه ، یک شرکت ممکن است به تنهایی زنده نماند و ممکن است مجبور باشد به روش های دیگری برای نوآوری اعتماد کند. از طریق تحقیق و توسعه ، شرکت ها می توانند محصولات جدیدی را طراحی کرده و پیشنهادهای موجود خود را بهبود بخشند.

تحقیق و توسعه جدا از اکثر فعالیت های عملیاتی است که توسط یک شرکت انجام می شود. تحقیق و / یا توسعه به طور معمول با انتظار سود فوری انجام نمی شود. در عوض ، انتظار می رود که به سودآوری بلند مدت یک شرکت کمک کند. R&D ممکن است به محض اینکه اکتشافات انجام شده و محصولات ایجاد می شوند ، به حق ثبت اختراع ، حق چاپ و مارک تجاری منجر شود.

یک مدیر تحقیق و توسعه (R&D) تعدادی از نقش بسیار مهم را در یک سازمان انجام می دهد. آنها وظیفه تحقیق ، برنامه ریزی و اجرای برنامه ها و پروتکل های جدید در شرکت یا سازمان خود و نظارت بر توسعه محصولات جدید را بر عهده دارند.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای صنایع خلاق (creative industries)

صنایع خلاق به طیف وسیعی از فعالیت های اقتصادی اشاره دارد که به تولید از دانش و اطلاعات مربوط می شود. همچنین ممکن است از آنها به عنوان صنایع مختلف فرهنگی نیز یاد شود . به ویژه در اروپا .

 

معنای صنایع فرهنگی (culture industry)

اصطلاح “صنعت فرهنگ” به معنای بازاریابی تجاری فرهنگ است ، شاخه ای از صنعت که به طور خاص به تولید فرهنگ می پردازد که برخلاف “فرهنگ اصیل” است.

از این صنایع به عنوان صنایع خلاق نیز یاد می شود. زیرا در این صنعت ایده هایی خلق می شوند که بیشتر آن ها جنبه فرهنگی دارند. محصولات این صنعت بیشتر به صورت کتب، مجله، فیلم ها، نوار ها و نرم افزار ها و … وجود دارند.

معنای کارآفرینی (Entrepreneurship)

ظرفیت و تمایل برای توسعه ، ساماندهی و مدیریت مشاغل تجاری به همراه هر یک از خطرات آن به منظور سودآوری. بارزترین نمونه کارآفرینی ، شروع مشاغل جدید است.

در اقتصاد ، کارآفرینی همراه با زمین ، نیروی کار ، منابع طبیعی و سرمایه می تواند سود ایجاد کند. روحیه کارآفرینی با نوآوری و ریسک پذیری مشخص می شود و بخشی اساسی از توانایی یک ملت برای موفقیت در یک بازار جهانی در حال تغییر و به طور فزاینده رقابتی است.

معنای کارآفرینی (Entrepreneurship)
معنای کارآفرینی (Entrepreneurship)

جاده کارآفرینی غالباً خائنانه است و مملو از انحراف غیر منتظره ، سد راه و بن بست است. تعداد زیادی از شب های بی خوابی وجود دارد ، برنامه هایی که نتیجه نمی گیرند ، بودجه ای که از طریق آن تأمین نمی شود و مشتریانی که هرگز تحقق نمی یابند. راه اندازی مشاغل می تواند آنچنان چالش برانگیز باشد که ممکن است باعث تعجب شما شود که چرا هر کسی با میل خود در چنین مسیری گام می گذارد.

با وجود این همه سختی ها ، همه ساله هزاران کارآفرین در این سفر تصمیم می گیرند که بینش خود را تحقق بخشند و نیازهایی را که در جامعه می بینند برآورده سازند. آنها مشاغل آجر و ملات را افتتاح می کنند ، راه اندازی فناوری های جدید را راه اندازی می کنند و یا یک محصول یا خدمات جدید را وارد بازار می کنند.

 6 ویژگی کارآفرینان موفق

 • خود انگیزشی یکی از مهم ترین صفات کارآفرینان است. …
 • آن چه را ارائه می دهید درک کنید. به عنوان یک کارآفرین ، شما باید بدانید که چه چیزی را ارائه می دهید و چگونه آن را در بازار جا می دهید. …
 • ریسک می کنند. …
 • مهارت های اساسی مدیریت دانش. …
 • انعطاف پذیری …
 • شور و هیجان

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

معنای نوآوری (Innovation )

تبدیل ایده به راه حلی که از منظر مشتری ارزش بالاتری را نشان می دهد. ایده های نو وناب از خلاقیت نشأت می گیرد.

کاربرد ایده هایی که جدید و مفید باشند. خلاقیت و توانایی تولید ایده های جدید و مفید ، بذر نوآوری است ، اما اگر کاربردی و مقیاسی نداشته باشد ، هنوز هم فقط یک ایده است.

نوآوری فقط با معرفی یا اجرای ایده ها یا روش های جدید نشان داده نمی شود. تعریف نوآوری را می توان به عنوان فرایندی تعریف کرد که شامل فعالیت های متعدد برای کشف روش های جدید برای انجام کارها می شود.

نباید با خلاقیت اشتباه کرد زیرا این امر می تواند به عنوان عمل ساختن ، اختراع یا تولید چیزی تعریف شود. با این وجود نوآوری های جدید با خلاقیت قابل تحقق است. برای ایجاد پیشرفت های افزایشی ، افراد باید خارج از چهارچوب فکر کنند.

مدیریت نوآوری صرفاً فرآیند دستیابی و معرفی چیزهای جدید و توسعه تجارت ، از یک یا چند روش است.

معنای کسب ‌وکار (Business)

تجارت فعالیتی است برای ایجاد زندگی و درآمدزایی شخصی از طریق تولید یا خرید و فروش محصولات (مانند کالاها و خدمات). به عبارت ساده تر ، آن است که “هر فعالیت یا شرکتی است که برای سودآوری وارد شده است.

بیزنس سازمان یا سیستم اقتصادی است که کالاها و خدمات برای یکدیگر یا برای پول مبادله می شوند.

هر کسب و کار به نوعی به سرمایه گذاری و مشتری کافی نیاز دارد که بتواند خروجی آن را بطور مداوم به فروش برساند تا سود کسب کند.

مشاغل می توانند متعلق به بخش خصوصی ، غیر انتفاعی یا دولتی باشند.

معنای کسب ‌وکار (Business)
معنای کسب ‌وکار (Business)

تعریف کلی یک تجارت زمانی است که شخص یا سازمان با ارائه کالاها یا خدمات در ازای پول سود می برد. با این حال ، سود می تواند شامل موارد دیگری از ارزش مانند اعتبار و اقلام و خدمات باشد که به جای پول مبادله می شوند.

سود را می توان روی کاغذ و حتی در سایر سیستم های ارزی مانند ارزهای رمز پایه ایجاد کرد. این ها شامل بیت کوین ، اتریوم و سکه های دیجیتالی است.

شما در حال مطالعه مقاله واژگان و اصطلاحات استارتاپی هستید

انواع مختلفی از بیزنس وجود دارد ، با این حال ، سه نوع اصلی عبارتند از:

 • خدمات و سرویس
 • ساخت و تولید
 • خرده فروشی و بازرگانی

قبل از شروع یک تجارت ، اطمینان حاصل کنید که درک کاملی از تجارت و همچنین هرگونه فعالیت مرتبط با آن  را دارید. همچنین قوانین مالیاتی و حقوقی را که مربوط به تجارت شما است ، بدانید. این دانش به شما کمک می کند تا از مجازات و جریمه ها جلوگیری کنید که می توانند به زودی پس از شروع کار ، به تجارت شما لطمه وارد کنند. همچنین شما می توانید برای شروع موفقیت آمیز در بازار ، یک برنامه تجاری Business Plan قوی تهیه کنید.

معنای برنامه یا طرح کسب ‌و کار (Business Plan)

برنامه کسب و کار شرح کتبی در مورد آینده تجارت شما است ، سندی که می گوید آنچه را که قصد دارید انجام دهید چیست و چگونگی برنامه ریزی برای انجام آن را بیان می کند. حتی اگر یک پاراگراف در پشت یک پاکت نامه در مورد استراتژی کسب و کار خود یادداشت  کنید ، طرحی را نوشتید یا حداقل جزئیات آن را مشاهده می کنید. برنامه های تجاری ذاتاً استراتژیک هستند.

معنای برنامه یا طرح کسب ‌و کار (Business Plan)
معنای برنامه یا طرح کسب ‌و کار (Business Plan)

معنای مدیریت راهبردی یا مدیریت استراتژیک (Strategic Management)

مدیریت استراتژیک عبارت است از برنامه ریزی ، نظارت ، تجزیه و تحلیل و ارزیابی مداوم آنچه که یک سازمان برای تحقق اهداف و اهداف خود لازم دارد. تغییرات در فضای کسب و کار سازمان ها را وادار می کند استراتژی های خود را برای موفقیت همیشه ارزیابی کنند.

مدیریت استراتژیک یک فرایند مداوم از تحلیل استراتژیک ، ایجاد استراتژی ، اجرا و نظارت است که توسط سازمان ها با هدف دستیابی و حفظ مزیت رقابتی استفاده می شود.

مدیریت استراتژیک چشم انداز وسیع تری به کارمندان یک سازمان می دهد و آن ها می توانند بهتر درک کنند که شغل آن ها در کل برنامه سازمانی چگونه قرار می گیرد و چگونگی ارتباط آن با سایر اعضای سازمان چطور است.

 

معنای شبکه‌ سازی (Business Networking)

“شبکه های تجاری فرآیند توسعه و فعال سازی روابط شما برای افزایش تجارت ، ارتقاء دانش و گسترش حوزه نفوذ شما است.”

توجه کنید که کلمه اصلی در اینجا روابط است.

معنای شبکه‌ سازی (Business Networking)
معنای شبکه‌ سازی (Business Networking)

مشاوره سئو و تولید محتوا 09120647344

افزایش تعداد ورودی وب سایت شما از گوگل فقط با تولید محتوای هدفمند ممکن است

این یک راهکارقطعی و همیشگی است

امتیاز مقاله:
4.5/5

قیمت های ما به حدی بهینه است که بسیاری از وب سایت و شرکت های همکار تولید محتوای خود را به ما می سپارند.

جهت سفارش تولید محتوا و مشاوره رایگان در مورد استراتژی محتوا با ما در تماس باشید. 

نتیجه صد درصد تضمین شده است 

 

با یک کلیک تماس بگیرید