در این مقاله هر آنچه که در مورد مدیریت نیروهای انسانی لازم است بدانید را با شما در میان می گذاریم.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده می شود:

 • مدیریت نیروهای انسانی چه تعریفی دارد؟
 • اهمیت نیروی انسانی چیست؟
 • چه کسی مسئول مدیریت نیروی انسانی است؟
 • مسئولیت های اصلی یک مدیر نیروی انسانی چیست؟
 • هدف از مدیریت نیروی انسانی چیست؟

 

مدیریت نیروهای انسانی چه تعریفی دارد؟

مدیریت نیروی انسانی به عنوان یک بخش در یک سازمان تمام جنبه های کارکنان دارای توابع مختلف مانند: برنامه ریزی نیروی انسانی، انجام تجزیه و تحلیل شغل، استخدام و انجام مصاحبه های شغلی، انتخاب منابع انسانی، آموزش، جبران خسارت و ارائه مزایا مشوق ها، ارزیابی، حفظ روابط مناسب با کارکنان و اتحادیه های کارگری ، برنامه ریزی شغلی ، کیفیت زندگی کاری ، نظم و انضباط کارمندان، حسابرسی منابع انسانی نگهداری روابط صنعتی، مراقبت از رفاه کارکنان و مسائل ایمنی را در بر می گیرد. همچنین مدیریت منابع انسانی عبارتند از: اثربخشی هزینه ها، رقابت، انسجام، اعتبار، ارتباطات، خلاقیت، مزیت رقابتی، شایستگی، تغییر و تعهد.

اهمیت نیروی انسانی چیست؟

در پشت تولید هر محصول یا خدماتی ذهن انسان، و ساعتها تلاش انسانی وجود دارد. محصول یا خدمات بدون کمک انسان تولید نمی شود. نیروی انسانی، منبع اساسی برای ساختن هر چیزی است. هر سازمانی خواستار داشتن افراد ماهر و صالح است تا بتوانند سازمان خود را در بهترین و بالاترین سطح نگه دارد. در میان پنج اصل مدیریتی، یعنی نیروی انسانی، سرمایه، ماشین آلات، مواد و روش ها، مدیریت نیروی انسانی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است.

چه کسی مسئول مدیریت نیروی انسانی است؟

مدیریت نیروی انسانی بر عهده یک مدیر ارشد است که مسئول مدیریت تمام فعالیت ها و سیاست های انسانی است که بر منافع، نیروی انسانی، روابط کارکنان، بهداشت و ایمنی، و توابع آموزش و توسعه نظارت می کنند.

همچنین برکارکنان حرفه ای نیز نظارت دارند. در مدیریت نیروی انسانی، کارکنان به عنوان منبع ارزشمند، دارایی و سرمایه سازمان محسوب می شوند. انگیزه کارکنان یکی از ویژگی های اساسی مدیریت نیروی انسانی در مقایسه با مدیریت شخصی است. انعطاف پذیری در کار، رفاه و تعادل کار کارکنان برای مدیران بسیار مهم است و آنها نگرانی بیشتری نسبت به مسائل مربوط به کارکنان دارند.

مسئولیت های اصلی یک مدیر نیروی انسانی چیست؟

 • به عنوان نماینده و مشاور تغییرات داخلی عمل می کند.
 • به طور فعال خود را در فرمول بندی استراتژی شرکت قرار می دهد.
 • شناسایی و توسعه استراتژی های منابع انسانی در هماهنگی با استراتژی کلی کسب و کار.
 • ارائه خدمات هماهنگی و پشتیبانی برای تحویل برنامه ها.
 • تشخیص مشکلات و تعیین راه حل مناسب.
 • برنامه ریزی برای نیازهای کارکنان.
 • استخدام و انتخاب کارکنان.
 • جبران خسارت کارکنان و مزایا.
 • آموزش کارکنان و ارزیابی عملکرد آنها.

هدف از مدیریت نیروی انسانی چیست؟

هدف از مدیریت نیروی انسانی ، هماهنگی افراد سازمان برای دستیابی به اهداف خاص تجاری، برآورده ساختن نیازهای کارکنان و حفظ رضایت کارکنان است. مدیران این کار را از طریق استفاده از افراد، فرایندها و تکنولوژی انجام می دهد که بر بخش های داخلی سازمان و نه بر محیط خارجی متمرکز است.

از بسیاری از زمینه های مختلف مانند روانشناسی، مدیریت کسب و کار، مدیریت فرایند، فن آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل آماری، جامعه شناسی و انسان شناسی – برای دستیابی به این اهداف استفاده می شود. مدیریت موفق نیروی انسانی یک پل بین مدیریت و نیروی کار شرکت ها ایجاد می کند. شرکت های کوچک با چند کارمند به طور متفاوتی در تعامل بین مدیران ارشد و کارکنان به دست می آیند.

سازمان های بزرگ مانند شرکت های چند ملیتی دارای سطوح مختلف مدیریت و کارمندان هستند. مدیریت نیروی انسانی نیازهای مدیریت را رهبری و از حقوق کارگران محافظت می کند. مدیریت نیروی انسانی افراد را به عنوان دارایی های سازمانی و مشتریان داخلی در نظر می گیرد و برای ایجاد رضایت شغلی و کارایی کارکنان کار می کند.

به نظرمی رسد بهترین روش تولید محتوای هدفمند و ریپروتاژ گرفتن در سایت های مرتبط است.

جهت دریافت مشاوره در زمینه پیشبرد وب سایت خود و ارائه روش های عملی در زمینه تولید محتوای هدفمند با ما در تماس باشید.

۰۹۱۲۰۶۴۷۳۴۴

تیم هشت

خواندن این مطالب به شما توصیه می شود
کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر... امروز با شما هستیم با معرفی کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر مدیریت بازاریابی در زمره ی مجموعه های دانش مدیریت قرار ذارد که همیشه نظر فعالان عرصه ی کسب ...
آموزش ایمیل مارکتینگ در وردپرس... امروز در خدمت شما کاربران گرامی هستیم باموضوع آموزش ایمیل مارکتینگ در وردپرس ایمیل مارکتینگ،فرستادن ایمیل های بسیار زیاد به منظور تبلیغ محصولات و ب...
دورهmba ماهان در این مقاله قصد داریم تا با شما عزیزان راجع به دورهmba ماهان صحبت کنیم دوره های ام بی ای دوره های یکساله ی دانشگاهی هستند که جهت بهبود بخشیدن به س...
کپی رایتینگ چیست ؟ امروز در خدمت شما هستیم با معرفی کپی رایتینگ چیست ؟ آیا شده تا الان مطلبی ،یا پیام تبلیغاتی ،شما را تحت تاثیر قرار دهدوتا مدتی در گیر آن مطالب شوید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *