نظريه هنجاري طراحي محيط

چارچوب فكري طراحي پايدار

افزایش تعداد ورودی وب سایت شما از گوگل فقط ممکن است

این یک است

روزها
ساعت
دقيقه
ثانیه‌

با سلام خدمت اکربران سایت ۸A8.IR امروز با بررسی نظريه هنجاري طراحي محيط با شما هستیم.

نظريه هنجاري طراحي محيط

موضوع نظريه هنجاري طراحي محيط، موضع گيري هاي ادعا شده و عمل شده اي است كه معماران، طراحان شهري ،‌معماران منظر و ديگران در مورد چنين سوالاتي اتخاذ ميكنند:

محيط طراحي شده خوب چه محيطي است؟

طراحان بايد چه نگرشي داشته باشند؟

ماهيت فرايند طراحي چه بايد باشد؟ در اين بخش در مورد حوزه اي از مباني نظري معماري بحث مي شود:

موضوع مباني نظري

 

جهت گيري نظريه ها
اثباتيهنجاري
رويه اي*
محتوايي*

جدول ۲۱- چارچوب فكري طراحي پايدار

 

حوزه نشان داده شده محدوده سنتي مباحث مباني نظري معماري است.

در گذشته در اين حوزه به زمينه هاي محتوايي بيش از نظريه هاي رويه اي پرداخته شده است.

علوم رفتاري مي تواند در فهم مواضع هنجاري طراحان و مكاتب معماري، معماري محيط و طراحي شهري و در توسعه ديدگاههاي نظري طراحي نقشي اساسي داشته باشد.

اين به معناي اين نيست كه هر نظريه هنجاري طراحي مي تواند علمي يا حتي شبه علمي باشد، بلكه به اين معناست كه با وجود تمام مشكلات، موضع گيري هاي طراحان قابل مطالعه، توصيف و تبيين علمي است.

تدوين معرفتي روشن و مستحكم از موضع گيري هاي هنجاري، طراحان را به درك خويشتن، نگرشها و اعمال طراحي قادر ميسازد و در نتيجه به نقش هاي بالقوه هنجاري و مواضعي كه اتخاذ مي شود وضوح و شفافيت مي بخشد.

طراحي خودآگاه محيط ساخته شده به عوامل متعددي وابسته است. نياز طراحان حرفه اي به شكل دادن ارزشها به منظور دست يافتن به انگاره هاي شخصي از جمله اين عوامل است.

توانايي انجام اين كار نه تنها به دانش و مهارت طراحان، بلكه به بازار كار نيز بستگي دارد. فرايندهاي سود و زيان، عرضه و تقاضا، هزينه و درامد و قوانين تجاري و اداري بر طراحي شهري و معماري اثر مي گذارند.

به همين ترتيب ويژگي هاي فن آوري در دسترس نيز فرم محيط ساخته شده را تحت تاثير قرار مي دهد. بعضي از معماران از فن آوري هاي جديد در كارشان استفاده ميكنند، ولي بعضي ديگر در حد حرفه بنايي باقي مانده اند.

برخي معماران خود را به سنت هاي هنرهاي زيبا متعهد مي دانند، و برخي ديگر معماري را حرفه اي خدماتي مي دانند.

در بعضي جوامع، آب و هوا و وضعيت زمين يعني عوامل طبيعي و محيط جغرافيايي در شكل گيري ساختمانها و شهرها نقش تعيين كننده اي دارد، در حالي كه در جوامع ديگري به محيط جغرافيايي اهميت كمتري داده مي شود.

هدف اين بحث تشريح عقايد طراحان و مكاتب فكري خاص نيست، بلكه شناختي از ديدگاههاي ارزشي اخير و عواملي است كه مباني فكري حاصل كار طراحان مختلف را قابل فهم مي سازد.

اگر مباني فكري طراحان مختلف از هم تميز داده شود، تبيين و شفاف ساختن مواضع هنجاري گذشته و حال قابل درك خواهد شد.

 

خواندن این مطالب به شما توصیه می شود
ساختمان انرژی صفر با سلام خدمت کاربران عزیز هشت آ هشت امروز با بررسی موضوع ساختمان انرژی صفر با شما خواهیم بود. تعریف مرزبندی و جریان انرژی: در قلب مفهوم اساختمان ان...
عکاسی خیابانی چیست؟ با سلام خدمت کاربران هشت آ هشت امروز با بررسی موضوع " عکاسی خیابانی چیست؟ " با شما خواهیم بوذ شاید «عکاسی خیابانی» در لغت کمی سنگین به نظر بیاید و ...
درك نظريه هاي هنجاري طراحي محيطي... با سلام خدمت کاربران سایت هشت آ هشت امروزبا بررسی درك نظريه هاي هنجاري طراحي محيطي با شما هستم. بسياري از اعمال را علم به اينكه چگونه بايد انجام شو...
اصول بنیادین هنر آبستره امروز با شما کاربران سایت 8a8.ir هستیم با اصول بنیادین هنر آبستره اصول بنیادین هنر آبستره مارسلین پلینت" در کتابی با عنوان «نکته­هایی کوتاه د...
No votes yet.
Please wait...
مطلب روز  بررسی هنر آبستره در غرب

مشاوره سئو و تولید محتوا

09120647344

افزایش تعداد ورودی وب سایت شما از گوگل فقط ممکن است

این یک است

امتیاز مقاله:
4.5/5

قیمت های ما به حدی بهینه است که بسیاری از وب سایت و شرکت های همکار تولید محتوای خود را به ما می سپارند.

جهت سفارش تولید محتوا و مشاوره رایگان در مورد استراتژی محتوا با ما در تماس باشید. 

نتیجه صد درصد تضمین شده است 

 

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید